Örnek olay yönteminin 8. sınıf öğrencilerinde iklim değişikliği endişesine etkisi
The effect of the case study method on climate change anxiety among 8th grade students
  1. Tez No: 956241
  2. Yazar: ZEHRA TÜRE COŞGUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İklim değişikliğinde büyük pay sahibi olarak görülen insanların bu konuda bilgi sahibi olması ve duyarlılık kazanması sorunun önlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu farkındalığa ve bilgiye ulaşabilmenin en etkili yolu ise topluma verilecek iklim değişikliği eğitimidir. Eğitimin bireyler üzerinde daha verimli olabilmesi için farklı yöntem ve teknikler kullanılabilir. Bu çalışmada, örnek olay yöntemi ve iklim değişikliği endişesi üzerine bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma, 8. sınıf öğrencilerine yönelik Seçmeli Çevre Eğitimi ve İklim Değişikliği Öğretim Programı'ndaki“Küresel İklim Değişikliği”ünitesi kapsamında yer alan kazanımlara uygun olarak, örnek olay yönteminin Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatında öngörülen öğretim yöntemine kıyasla iklim değişikliği endişesi üzerinde daha etkili olup olmadığını değerlendirmeyi hedeflemektedir. Çalışma deney grubu ve kontrol grubu olarak ön test-son test yarı deneysel desen modeline göre gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın öncesinde ve sonrasında deney ve kontrol grubundaki öğrencilere iklim değişikliği endişesi ölçeği ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Kullanılacak olan ölçek Türkçe 'ye uyarlanmış bir ölçektir. Öğretim programında konuyla ilgili ön görülen sekiz (8) ders saati boyunca deney ve kontrol grubu öğrencileri derslerini ilgili yöntemlere uygun şekilde işlemişlerdir. 8 ders saatinin sonunda ölçek son-test olarak tekrar uygulanıp kontrol ve deney grupları arasındaki farklılıklar SPSS 26 paket programıyla incelenmiştir. Verilerin analizinde kontrol ve deney grubunun ön test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bu sonuç, iki grubun başlangıçta benzer düzeyde olduğunu göstermiştir. Grupların kendi içinde ön test ve son testleri karşılaştırıldığında hem kontrol hem de deney grubunda ön test-son test sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Bu sonuç her iki yöntemin de iklim değişikliği endişesi üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Çalışmada kontrol grubu ve deney grubu son test sonuçları incelendiğinde ise deney grubunun son test puanlarının kontrol grubuna göre anlamlı seviyede yüksek olduğu görülmüş; örnek olay yönteminin MEB müfredatına uygun öğretim yöntemlerine göre iklim değişikliği endişesini arttırmada daha etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
It is important that individuals, who are seen as major contributors to climate change, to be informed and to develop sensitivity regarding this issue in order to prevent the problem. The most effective way to achieve this awareness and knowledge is through climate change education provided to society. To enhance the effectiveness of education on individuals, different methods and techniques can be used. This study focused on the case study method and its effect on climate change anxiety. The study aimed to assess whether the case study method, implemented according to the objectives of the“Global Climate Change”unit in the Elective Environmental Education and Climate Change Curriculum for 8th grade students, is more effective than the instructional method recommended in the Ministry of National Education (MoNE) curriculum in increasing climate change anxiety. The study used a quasi-experimental design with two groups: one experimental and one control. Both groups took a test before and after the study. At the beginning and end of the study, both groups were given a Climate Change Anxiety Scale as a pre-test and post-test. The scale used in the study was adapted into Turkish (Gezer & İlhan, 2021). During the eight class hours allocated for this unit, students in both groups received instruction in accordance with their respective teaching methods. At the end of the eight sessions, the post-test was administered again, and the differences between the groups were analyzed using SPSS 26. The analysis showed no significant difference between the pre-test scores of the experimental and control groups, indicating that both groups were at a similar level at the beginning. When pre-test and post-test scores were compared within each group, a significant difference was found in both the control and experimental groups. This indicates that both methods had an effect on climate change anxiety. However, when the post-test results of the two groups were compared, the experimental group scored significantly higher than the control group, suggesting that the case study method was more effective than the MoNE-recommended instructional method in increasing climate change anxiety.