Türkiye korku sineması ikonlarının Osmanlı dönemi minyatürlerindeki insanüstü varlık tasvirleri ile bağlantılılığının Charles Sanders Peırce'in göstergebilim kuramıyla incelenmesi
An analysis of the relation between the horror cinema icons of Turkey and the depictions of supernatural in Ottoman period miniatures with the semiotic theory of Charles Sanders Peirce
  1. Tez No: 956240
  2. Yazar: SADRİCAN ESENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Türkiye korku sineması, yerel, kültürel öğeleri ve İslami unsurları bünyesinde barındırarak kendine özgü bir estetik ve anlatı dili geliştirmiştir. Bu çalışma, Türkiye korku sineması literatüründen seçilen üç film üzerinden, sinematik ikonların Osmanlı dönemi minyatür sanatında tasvir edilen insanüstü varlıklarla olan bağlantısını Charles Sanders Peirce'in göstergebilim kuramı çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda seçilen filmler belirli amaçlar doğrultusunda belirlenmiştir. Dabbe, Türkiye'de en çok izlenen korku filmi olması ve modern korku sinemasının yerel kültürle olan bağını güçlü bir şekilde yansıtması nedeniyle seçilmiştir. Drakula İstanbul'da filmi günümüze ulaşabilmiş, bilinen, ilk Türk korku filmi olarak, sinema tarihindeki öncü rolü ve Batılı bir mitin yerel bir bağlamda yeniden yorumlanması açısından önem taşımaktadır. 2024 yapımı film ise güncel bir örnek olarak, modern korku sinemasının geleneksel unsurlarla nasıl etkileşime girdiğini göstermektedir. Minyatür kaynağı olarak, Osmanlı dönemine ait Metâli'ü's-Sa'âde ve Yenâbi'ü's Siyâde eseri incelenecektir. Bu eser, insanüstü varlıkların tasvirleri açısından zengin bir kaynak olup, sinematik ikonlarla olan görsel ve sembolik benzerlikleri ortaya koymak için kullanılacaktır. Peirce'in göstergebilimsel yaklaşımı, sinema ve minyatür sanatı arasındaki bu benzerlikleri analiz etmek için bir araç olarak kullanılacaktır. Özellikle görüntüsel gösterge, belirti ve simge kavramları üzerinden, sinematik ve minyatür tasvirleri arasındaki kültürel süreklilik ve dönüşüm süreçleri incelenecektir. Bu çalışma, Türk korku sinemasının görsel dilinin kökenlerini anlamak ve kültürel mirasla olan bağlantısını ortaya koymak açısından önem taşımaktadır. Sonuç olarak, sinema ve geleneksel sanat arasındaki disiplinlerarası bağlantıyı göstergebilimsel bir perspektifle ele alarak, Türk korku sinemasının kültürel ve tarihsel derinliğine ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish horror cinema has developed a unique aesthetic and narrative language by incorporating local, cultural and Islamic elements. This study aims to examine the connection between cinematic icons and superhuman beings depicted in Ottoman period miniature art within the framework of Charles Sanders Peirce's semiotics theory through three films selected from the Turkish horror cinema literature. In this context, the selected films were determined in line with certain objectives. Dabbe was chosen because it is the most watched horror movie in Turkey and it strongly reflects the connection of modern horror cinema with local culture. Dracula in Istanbul, as the first known surviving Turkish horror film, is important for its pioneering role in the history of cinema and its reinterpretation of a Western myth in a local context. The 2024 film is a contemporary example of how modern horror cinema interacts with traditional elements. As a source of miniatures, the Ottoman-era work Metâli'ü's-Sa'âde ve Yenâbi'ü's Siyâde will be analyzed. This work is a rich source for the depiction of superhuman beings and will be used to reveal the visual and symbolic similarities with cinematic icons. Peirce's semiotic approach will be used as a tool to analyze these similarities between cinema and miniature art. In particular through the concepts of icon, index and symbol, cinematic and miniature depictions This study is important in terms of understanding the origins of the visual language of Turkish horror cinema and revealing its connection with cultural heritage. As a result, it aims to shed light on the cultural and historical depth of Turkish horror cinema by addressing the interdisciplinary connection between cinema and traditional art from a semiotic perspective.