Dinleme becerisinin ölçülüp değerlendirilmesine yönelik Türkçe öğretmenlerinin görüşleri
Turkish teachers' opinions on measuring and evaluation of listening skills
- Tez No: 956245
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EYYÜP SALLABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türkçe dersinde dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinin eğitilmesi hedeflenmektedir. 2023/2024 eğitim ve öğretim yılından önce beceriler arasından yalnızca okuma ve yazma becerisi ölçülmekteyken 2023 Eylül ayında yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Yazılı ve Uygulamalı Sınavlar Yönergesi ile dinleme ve konuşma becerilerinin de ölçülmesi zorunlu hâle getirilmiştir. Bu beceriler arasında yer alan dinleme becerisi, Türkçe dersi ölçme sonucunun %25'ini oluşturmaktadır. Ancak dinleme becerisinin ölçülüp değerlendirilmesine yönelik ortak bir sınav yönergesi yayımlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı dinleme becerisinin ölçülüp değerlendirilmesine yönelik öğretmen görüşlerinin tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda İstanbul'daki MEB'e bağlı ortaokullarda görev yapmakta olan 20 Türkçe öğretmeniyle yarı yapılandırılmış bir görüşme yapılmıştır. Elde edilen veriler, nitel veri analizlerinden biri olan betimsel analiz yöntemiyle yorumlanmıştır. Çalışmada dinleme becerisinin ölçülüp değerlendirilmesine verilen önem, dinleme becerisinin ölçülüp değerlendirilmesinde kullanılan araçlar ve stratejiler, Türkçe derslerinde kullanılan dinleme becerisi kaynakları, dinleme becerisi sınavının hazırlanması, dinleme becerisi sınavının uygulanması ve dinleme becerisi sınavının değerlendirilmesi temalarında öğretmenlerin görüşlerine ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin dinleme becerisini genellikle kayıt yoluyla ölçtükleri, sınav sürecinde ise seçici dinleme, not alarak dinleme gibi stratejilerden faydalandıkları belirlenmiştir. Dönüt sürecinin yaygın olarak uygulandığı ancak telafi çalışmalarının zaman yetersizliği nedeniyle sınırlı kaldığı gözlenmiştir. Ayrıca dinleme metinlerinin süresi ve dinletilme sayısına ilişkin uygulamalar arasında tutarsızlıklar tespit edilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen bulgular ışığında dinleme sınavlarının standartlaştırılması ve öğretmenlere yönelik rehber materyallerin hazırlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Turkish course, the aim is to teach listening, speaking, reading, and writing skills. Prior to the 2023/2024 academic year, only reading and writing skills were assessed among these skills; however, with the Directive on Written and Practical Exams published by the Ministry of National Education in September 2023, it has become mandatory to also assess listening and speaking skills. Listening skills constitute 25% of the overall assessment result in the Turkish course. However, a common exam guideline for the assessment and evaluation of listening skills has not yet been published.The purpose of this study is to identify teachers' views regarding the assessment and evaluation of listening skills. To this end, semi-structured interviews were conducted with 20 Turkish teachers working in Ministry of National Education-affiliated secondary schools in Istanbul. The collected data were analyzed using descriptive analysis, a qualitative data analysis method.The study explored teachers' opinions on the importance given to the assessment and evaluation of listening skills, the tools and strategies used in assessing listening skills, the listening skill resources used in Turkish lessons, as well as the preparation, implementation, and evaluation of listening exams. The results revealed that teachers generally assess listening skills through audio recordings and employ strategies such as selective listening and note-taking during exams. While feedback processes are widely practiced, remedial activities remain limited due to time constraints. Additionally, inconsistencies were found in practices regarding the duration of listening texts and the number of times they are played.Based on the findings, it is recommended that listening exams be standardized and that guidance materials be developed for teachers.