Resimli hikaye kitaplarının okul öncesi dönem çocuklarının öz düzenleme ve problem çözme becerisine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of picture storybooks on preschool childrens self regulation and problem solving skills
  1. Tez No: 956246
  2. Yazar: İREM ÇAVUŞ TOMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NUR TUĞLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi dönemdeki çocukların öz düzenleme ve problem çözme becerilerinin gelişiminde resimli hikâye kitaplarının etkisi incelenmiştir. Erken çocukluk döneminde kazandırılan bu beceriler, bireyin yaşam boyu akademik ve sosyal başarısında kritik bir rol oynamaktadır. Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desenle yürütülmüştür. İstanbul ili Esenyurt ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir okulun anasınıfına devam eden 28 çocuk çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Deney grubuna 10 hafta boyunca haftada iki kez, uzman görüşleri ve“Resimli Hikâye Kitaplarını Değerlendirme Ölçeği (REÇKÖ)”kullanılarak seçilen 20 resimli hikâye kitabı paylaşımlı biçimde okunmuştur. Kontrol grubu ise standart okul öncesi eğitim programına devam etmiştir. Veri toplama sürecinde“4-6 Yaş Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği (Öğretmen Formu)”,“Problem Çözme Becerisi Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Demografik Bilgi Formu”kullanılmış; analizlerde Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis H Testi ve Spearman Korelasyon Katsayısı tercih edilmiştir. Araştırma bulguları, resimli hikâye kitaplarının çocukların öz düzenleme ve problem çözme becerileri üzerinde anlamlı ve olumlu etkiler yarattığını göstermektedir. Ayrıca bu iki beceri arasında güçlü bir ilişki bulunmuştur. Bununla birlikte, cinsiyet, kardeş sayısı, annenin yaşı, ekran süresi ve kitap okuma sıklığı gibi demografik değişkenlerin problem çözme ve öz düzenleme becerileri üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, erken çocukluk eğitiminde resimli hikâye kitaplarının bilinçli ve sistematik kullanımının, çocukların öz düzenleme ve problem çözme becerilerine önemli katkılar sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of picture storybooks on the development of preschool children's self-regulation and problem-solving skills—competencies that play a critical role in lifelong academic and social success when acquired during early childhood. A quasi-experimental design with a pre-test and post-test control group was employed. The study sample consisted of 28 children attending kindergarten at a public school in the Esenyurt district of Istanbul. Over a 10-week period, the experimental group was exposed to 20 carefully selected picture storybooks—chosen based on expert opinions and the“Picture Storybook Evaluation Scale (REÇKÖ)”—which were read interactively twice a week. Meanwhile, the control group continued with the standard preschool curriculum. Data were collected using the“Self-Regulation Skills Scale for Children Aged 4–6 (Teacher Form),”the“Problem-Solving Skills Scale,”and a“Demographic Information Form”developed by the researcher. Statistical analyses were conducted using the Wilcoxon Signed-Rank Test, Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis H Test, and Spearman Correlation Coefficient. The findings revealed that picture storybooks had a significant and positive effect on the development of children's self-regulation and problem-solving skills. Furthermore, a strong relationship was found between these two skills. However, demographic variables such as gender, number of siblings, mother's age, screen time, and frequency of reading did not show a significant impact. The findings suggest that the conscious and systematic use of picture storybooks in early childhood education can make significant contributions to children's self-regulation and problem-solving skills.