Subklinik hipotiroidili erişkinlerde L-tiroksin tedavisi ve yaşam tarzı değişikliklerinin kardiyovasküler risk skoru üzerine etkisi
The effect of L-thyroxine therapy and lifestyle modifications on cardiovascular risk score in adults with subclinical hypothyroidism
  1. Tez No: 956249
  2. Yazar: İREM GÜLŞAH CESUR ÇONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN PALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu araştırma, yaşam tarzı değişikliği önerilen subklinik hipotiroidili erişkinlerle, L-tiroksin tedavisi verilmiş olanların kardiyovasküler risk skoru ve biyokimyasal değişkenlerini karşılaştırmayı hedefleyerek; subklinik hipotiroidili hastalarda erken dönemde tedavi verilmesinin kardiyovasküler hastalık riski üzerine olumlu etki sağlayıp sağlamayacağını göstermeyi hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: 01.12.2024–28.02.2025 tarihleri arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran, 30–80 yaş arası toplam 124 subklinik hipotiroidi tanılı hasta ile yürütülen bu prospektif çalışmada; tiroid hormon replasmanı alan ve yaşam tarzı/diyet değişikliği önerilen iki grup karşılaştırılmıştır. Katılımcıların ilk başvuru ve 3. ay kontrollerindeki kardiyovasküler risk skorları ve biyokimyasal parametrelerdeki değişimler incelenmiştir. Elde edilen veriler R yazılım programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 124 hasta dahil edilmiştir. Hastaların %70'i kadın (n=87), %30'u erkek (n=37) hastalardan oluşmaktadır. Demografik özellikleri benzer olan 61 hasta yaşam stili değişikliği ile izlenirken; kalan 63 hastaya ise tiroid hormon replasman tedavisi başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare the cardiovascular risk scores and biochemical parameters of adults with subclinical hypothyroidism who have been recommended lifestyle changes with those who have been treated with L-thyroxine, and to determine whether early treatment of patients with subclinical hypothyroidism has a positive effect on cardiovascular disease risk. Materials and Methods: December 1, 2024–February 28, In this prospective study conducted with a total of 124 patients aged 30–80 years diagnosed with subclinical hypothyroidism who applied to the Family Medicine Clinic of Ümraniye Training and Research Hospital between December 1, 2024, and February 28, 2025, two groups were compared: one receiving thyroid hormone replacement therapy and the other advised to make lifestyle/dietary changes. Changes in cardiovascular risk scores and biochemical parameters at the initial visit and 3-month follow-up were analyzed. The data were analyzed using R software programme. Results: The study included 124 patients. Seventy percent of the patients were female (n=87) and 30% were male (n=37). Sixty-one patients with similar demographic characteristics were followed up with lifestyle changes, while the remaining 63 patients were started on thyroid hormone replacement therapy.