Türkiye'de NFT ve blokzincir teknolojilerinin müzelere entegrasyon süreci üzerine bir araştırma
A research on the integraion process of NFT and blockchain technologies into museums in Turkey
- Tez No: 956250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK BOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzecilik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yakın zamanlı teknolojik araştırmalar ve bu araştırmalara dayalı inovatif çıktılar dünyamızı dijitalleştirmekte ve iletişimden endüstriye kadar pek çok farklı sektör bu çıktıları iş akışlarına entegre etmektedir. Birer kültür ve sanat kurumu olan müzeler de yeni dünyanın teknoloji tabanlı düzenine ayak uydurma çabası içindedirler. Öncelikli olarak korumacı bir yaklaşıma sahip olsalar da topluma ulaşmak ve risk teşkil etmeyen bu alanda var olmak için günden güne kendilerini geliştirmektedirler. Müzeler artık 1 ve 0'lardan oluşan eserleri envanterlerine dahil etmekte ve nesnel olmayan yapıtları takdim etmenin yollarını aramaktadırlar. Dijital eserler müzelerin web sayfalarında ve sanal müzelerinde yerlerini almış, akabinde gelen Metaverse dünyası ile kurumların ve kişilerin güvenlik kaygıları artmış bu noktada da sahiplik kavramı önem kazanmıştır. Blokzincir teknolojisi sağladığı merkeziyetsiz yapı, şeffaflık ve takibinin mümkün olması sebepleriyle dijital defter görevi görmüş ve sanat dünyasında da tercih edilmeye başlanmıştır. Ardından NFT'ler dijital verilerin kimliği olmuş ve sertifika misyonu kazanmıştır. Covid-19 pandemisi birçok farklı sektörde dijitalleşmeyi hızlandırıp, NFT'lerin kullanımını arttırmıştır. Tez kapsamında, Blokzincir, NFT ve Metaverse'ü hazırlayan Web teknolojileri ve sanat akımları incelenmiş, NFT sergileyen Metaverse müzeler ve NFT eser sahibi müzeler tespit edilmiştir. NFT ve blokzincir teknolojilerinin müzelere entegrasyon süreçleri incelenmiş; bu amaçla alan taramaları gerçekleştirilmiş ve hem ulusal hem de uluslararası düzeydeki araştırmalardan yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında, NFT eserlere sahip müzelerin internet siteleri, sosyal medya hesapları ve NFT satış platformları; müzeciliğin temel işlevleri ve araştırma soruları doğrultusunda incelenip analiz edilmiştir. Bu doğrultuda, müzelerin NFT'lere yönelik yaklaşımları ile blokzincir teknolojisinin müzelere sağladığı mülkiyet hakları ve diğer potansiyel avantajları belirlenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent technological research and the innovative outcomes stemming from such studies have contributed significantly to the digitalization of the contemporary world. A wide array of sectors—from communication to industry—are integrating these developments into their operational workflows. Museums, as institutions of culture and art, are also engaged in the effort to adapt to the technology-driven structure of the modern age. Although traditionally characterized by a conservation-oriented approach, museums are increasingly enhancing their capabilities to reach broader audiences and to establish a presence within this emerging, low-risk digital landscape. Museums are now including works consisting of 1s and 0s in their inventories and are exploring for ways methods to present intangible artworks. Digital artworks have found a place on museums' official websites and in their virtual counterparts. With the advent of the Metaverse, however, security concerns among institutions and individuals have intensified, thereby elevating the importance of the concept of ownership. Blockchain technology, with its decentralized structure, transparency, and traceability, has emerged as a digital ledger and has gradually gained traction in the art world. Subsequently, Non-Fungible Tokens (NFTs) have assumed the role of digital identifiers and function as certificates of authenticity. The Covid-19 pandemic accelerated digital transformation across various sectors and further boosted the adoption of NFTs. Within the scope of this thesis, web technologies and artistic movements that paved the way for blockchain, NFTs, and the Metaverse have been examined. Museums operating in the Metaverse that exhibit NFTs, as well as museums that own NFT-based artworks, have been identified. The processes through which blockchain and NFT technologies are being integrated into museums have been investigated through literature reviews and field research, drawing on both national and international studies. In this context, the websites, social media platforms, and NFT marketplaces of museums that possess NFT artworks were analyzed in line with the fundamental functions of museology and the main research questions. Accordingly, the study has identified and evaluated museums' approaches to NFTs, as well as the ownership rights and other potential advantages provided by blockchain technology in the context of museum practices.