Müzelerdeki otizm dostu uygulamaların incelenmesi
Examination of autism friendly practices in museums
- Tez No: 956256
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE TEZCAN AKMEHMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzecilik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Müzeler, çeşitli eğitim programları, etkinlikler ve erişilebilirlik yaklaşımları aracılığıyla farklı hedef kitlelere ulaşmayı, böylece toplumun kültürel zenginliğine katkıda bulunmayı ve refahını arttırarak kalkınmayı desteklemeyi amaçlamaktadır. Müzelerin hedef kitleleri arasında, farklı alan çalışmalarında bazen nörogelişimsel bazen de yaygın gelişimsel bozukluğa sahip diye adlandırılan özel gereksinimli bireyler de yer almaktadır. Son tanımlamalarda tam adı otizm spektrum bozukluğu (OSB) olarak belirlenen otizm sendromuna sahip bireyler de bunlardan birisidir. Otizmli bireylerin yaşamlarını zorlaştıran etmenlerden arındırılmış ya da bu olası zorluklar konusunda önceden bilgilendirilerek kendisini koruyabileceği ortamlar oluşturan müzeler“otizm dostu”(autism friendly) uygulamalara yer vermeye başlamışlardır. Müzelerdeki otizm dostu uygulamalar, dünyayı farklı algılayan, basitleştirilmiş bilgi talep eden, belirsizliklerden tedirgin olan ve kimi zaman aşırı duyusal yüklenme nedeniyle izolasyona ihtiyaç duyan otizmli bireyler için müzeleri erişilebilir kılmaya yönelik gerçekleştirilen çeşitli çalışmalar sonucunda hızla yaygınlaşmıştır. Yapılan araştırmalar otizm spektrum bozukluğu olan bireyler için müzelerin daha kapsayıcı ve erişilebilir hale getirilebileceğini göstermektedir. Bu çerçevede, müzelerde otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin ihtiyaçlarına uygun stratejilerin geliştirilmesi ve uygulanması önemlidir. Bu çalışmanın amacı, müzelerdeki otizm dostu uygulamalar konusunda farkındalık oluşturmaktır. Çalışmada Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Fransa ve Avustralya'da otizm dostu uygulamaları öne çıkan müzelerin stratejileri ve ilgili politikaları ve bu kapsamdaki uygulamaları literatür taraması ve doküman analizi yöntemleriyle incelenmiştir. Araştırma sonucunda müzelerdeki otizm dostu uygulamaların, her yaştan bireyler için sadece eğitim programları olarak gerçekleştirilmedikleri, müzelerin konuya çok boyutlu yaklaşarak stratejilerinde ve politikalarında erişilebilirlik konusunda belli ilkeleri vurgulayarak; müze tasarımı, sergi mekanlarının uyarlanması, müze ziyareti öncesi ve ziyaret sürecine yönelik materyaller hazırlanması, özel mekanların oluşturulması, otizm spektrum bozukluğu konusunda müze personelinin eğitimi gibi kapsayıcı ve erişilebilir çalışmalar uyguladıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Museums aim to reach different target audiences through various educational programmes, activities and accessibility approaches, thus contributing to the cultural richness of society and supporting development by increasing its welfare. Among the target audiences of museums are individuals with special needs, which are sometimes referred to as neurodevelopmental or pervasive developmental disorders in different field studies. Individuals with autism syndrome, whose full name is autism spectrum disorder (ASD) in recent definitions, are one of them. Museums, which are free from factors that make the lives of individuals with autism difficult or create environments where they can protect themselves by being informed about these possible difficulties in advance, have started to include 'autism friendly' practices. Autism-friendly practices in museums have rapidly become widespread as a result of various studies carried out to make museums accessible to individuals with autism who perceive the world differently, demand simplified information, are anxious about uncertainties and sometimes need isolation due to sensory overload. Research shows that museums can be made more inclusive and accessible for individuals with autism spectrum disorders. In this context, it is important to develop and implement strategies appropriate to the needs of individuals with autism spectrum disorder in museums. The aim of this study is to raise awareness about autism-friendly practices in museums. In the study, the strategies and related policies of museums with prominent autism-friendly practices in the United States, the United Kingdom, France and Australia and their practices in this context were analysed through literature review and document analysis methods. As a result of the research, it was determined that autism-friendly practices in museums are not only educational programmes for individuals of all ages; museums approach the issue in a multidimensional way and emphasise certain principles of accessibility in their strategies and policies; museum design, adaptation of exhibition spaces, preparation of materials for pre-visit and visit process, creation of special spaces, training of museum staff on autism spectrum disorder.