Ana dili Arapça olan çocuklara Türkçenin ikinci dil olarak öğretiminde rulman tekniğinin sözlü etkileşim becerisine yönelik kullanımı
The use of the bearing technique for oral interaction skills in teaching Turkish as a second language to native Arabic speakers
  1. Tez No: 956255
  2. Yazar: NUH ALİ BAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT AYTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yabancı dil öğretiminde farklı dil becerilerinin geliştirilmesi için birçok farklı yöntem ve teknik kullanılmaktadır. Bu çalışma kapsamında sözlü etkileşim becerisini geliştirmek için Millî Eğitim Bakanlığı Türk Eğitim Sisteminde Çocuklar İçin Kapsayıcı Eğitimin Desteklenmesi Projesi'ne ait“Yabancı Öğrenciler için Türkçe Alıştırma Kitabı-İlkokul”kitabında yer alan ünite konularını içeren etkinlikler, rulman tekniğine uygun olarak yapılandırılmıştır. Geliştirilen bu etkinlikler sekiz hafta süresince uygulanmıştır.Çalışmanın odağında rulman tekniğinin öğrencilerin konuşma özgüvenini, telaffuzunu, söz varlığını, dilbilgisi vb. becerilerini nasıl etkilediği sorusu yer almaktadır. Araştırma yabancı dil olarak Türkçe öğrenen A1 düzeyinde, 8-11 yaş aralığındaki 10 öğrenciyi kapsamaktadır. Bu araştırma bir durum çalışmasıdır. Nitel araştırma deseni kullanılarak, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla veri toplanmış ve bu veriler içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi deseni kullanılarak öğrenci-öğretmen etkileşimleri, öğrenci-öğrenci etkileşimleri ve kullanılan materyaller detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu sayede, rulman tekniğinin uygulanması sırasında ortaya çıkan güçlü ve zayıf yönler, öğrencilerin deneyimleri ve öğretmenlerin gözlemleri derinlemesine analiz edilmiştir. Çalışma, yabancı dil olarak Türkçe öğretimi alanında yenilikçi bir yaklaşım sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Many different methods and techniques are used to develop different language skills in foreign language teaching. Within the scope of this study, in order to develop oral interaction skills, the activities including the unit topics in the“Turkish Practice Book for Foreign Students-Primary School”book of the Ministry of National Education's Supporting Inclusive Education for Children in the Turkish Education System Project were structured in accordance with the roller bearing technique. These activities were implemented for eight weeks. The focus of the study is the question of how the roller bearing technique affects students' speaking self-confidence, pronunciation, vocabulary, grammar, etc. skills. The study involves 10 students aged between 8-11 years at A1 level who learn Turkish as a foreign language. This research is a case study. Using qualitative research design, data were collected through a semi-structured interview form and these data were analysed by content analysis method. Student-teacher interactions, student-student interactions and the materials used were analysed in detail using the content analysis design, one of the qualitative research methods. In this way, the strengths and weaknesses, students' experiences and teachers' observations during the implementation of the bearing technique were analysed in depth.The study aims to present an innovative approach in the field of teaching Turkish as a foreign language.