Sekizinci sınıf öğrencilerinin seçmeli Masal ve Destanlarımız dersine ilişkin görüşleri üzerine bir araştırma
A study on the opinions of eighth grade students on the elective course of Tales and Epics
  1. Tez No: 956258
  2. Yazar: NURSENA POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT AYTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, Millî Eğitim Bakanlığı müfredatına 2023 yılında eklenen seçmeli Masal ve Destanlarımız dersinin içeriğine ilişkin ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin görüşlerinin alınmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ilinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulda öğrenim gören 10 öğrenci oluşturmuştur. Katılımcıların yaş aralığı 12-13'tür. Çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılarak seçilmiştir. Çalışmanın uygulama süreci 10 haftayı kapsayacak şekilde yapılandırılmış, öğrenciler araştırmacı tarafından hazırlanan etkinliklere katılmışlardır. Uygulama sürecinin ardından katılımcılardan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla sürece ilişkin görüşleri alınmıştır. Görüşmeden elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma sonuçları, katılımcı öğrencilerin seçmeli Masal ve Destanlarımız dersine ilişkin olumlu görüşlere sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to obtain the opinions of 8th grade middle school students regarding the content of the elective Tales and Epics course added to the curriculum of the Ministry of National Education in 2023. The study group consisted of 10 students studying at a middle school affiliated with the Ministry of National Education in Istanbul. The age range of the participants was 12-13. The study group was selected using criterion sampling, one of the purposive sampling methods. The implementation process of the study was structured to cover 10 weeks, and the students participated in the activities prepared by the researcher. After the implementation process, the participants' opinions about the process were obtained through a semi-structured interview form. The data obtained from the interview were subjected to content analysis. The research results show that the participating students have positive opinions about the elective Tales and Epics course.