Decolonisation on small-scale museums: A case study of the Great North Museum
Küçük ölçekli müzelerde dekolonizasyon: Büyük Kuzey Müzesi örneği
- Tez No: 956261
- Danışmanlar: DR. KATİE MARKHAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Newcastle University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal ve Beşeri Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, bir belediye müzesi olan Great North Museum: Hancock'un (Büyük Kuzey Müzesi), dekolonizasyon bağlamında artan talepleri nasıl ele aldığını ve bu taleplerin ne ölçüde gerçekleştirilebildiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Kolonileşme döneminin üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen, bu süreçten kaynaklanan etkiler insanlık üzerinde hâlen devam eden bir fenomen olarak varlığını sürdürmektedir. Sömürgecilikle doğrudan ilişkili kurumlar olarak müzeler, uzun süredir sömürgeciliğin bıraktığı karanlık mirası sorgulayan ve dönüştürmeyi hedefleyen çeşitli taleplerle karşı karşıya kalmaktadır. Brexit süreci, Black Lives Matter hareketi, kaynak toplulukların artan talepleri ve müze koleksiyonlarındaki nesnelerin iadesi gibi gelişmeler, müzeleri dekolonizasyon sürecini yapısal olarak içselleştirmeye ve uygulamaya yöneltmiştir. Bu bağlamda, süreç her ne kadar uzun, karmaşık ve çok çeşitli faktörlere bağlı olsa da, Great North Museum'un attığı adımlar, dekolonizasyonun yalnızca büyük ve tanınmış müzeleri değil, daha küçük ölçekli kurumları da kapsayan bir olgu olduğunu göstermesi bakımından önemli bir örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to find out how the Great North Museum: Hancock's decolonisation process as a municipal museum be possible, properly. Although years have passed over the colonial period, its effects on humanity still live on. As institutions affected by colonisation, museums, have, for a long time, been faced with many decolonisation demands to eradicate the dark mark colonisation left behind. While seeking solutions to those demands, the museums have also been heavily influenced by various events and have gradually begun to integrate the phenomenon of decolonisation into their structure. Brexit, Black Lives Matter, demands of the source communities, and repatriation of objects greatly impact the Great North Museum and their pursuit for decolonising. In this context, the Great North Museum, as a municipal museum, has started to implement plans that offer a more neutral environment and meet the aims of the museum. Although this process is long, delicate, and depends on many different factors, the actions of the Great North Museum demonstrate how proper decolonisation can be possible and set an example to others.