Deneysel iskemik inme modelinde iskemi/reperfüzyon hasarına karşı astringenin ve scopoletinin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of astringenin and scopoletin against ischemia/reperfusion injury in an experimental ischemic stroke model
  1. Tez No: 956260
  2. Yazar: KÜBRA CANPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ŞAHİN, PROF. DR. BEGÜM YURDAKÖK DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnme; beyin dokusuna kan akışının ani kesilmesiyle gelişen insanlarda hayvanlarda görülen bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı, iskemik inme modelinde oluşan iskemi/reperfüzyon (İ/R) hasarına karşı astringenin ve skopoletin maddelerinin koruyucu etkilerini değerlendirmektir. Bu amaçla 56 Sprague-Dawley sıçanı, sekiz deney grubuna (n=7) ayrılmıştır: Kontrol, A (0,8 mg/kg), S (10 mg/kg), A+S (0,8 mg/kg A + 10 mg/kg S), CCA (sağ karotis arter klemp ile İ/R), CCA+A, CCA+S ve CCA+A+S grupları. Kontrol ve ilaç verilen gruplarda, uygulamadan üç saat sonra anestezi altında sakrifiye işlemi gerçekleştirilmiştir. CCA gruplarında ise sağ ortak karotis arterin geçici olarak kleplenmesiyle inme indüklenmiş, ardından 60 dakika sonra intraperitoneal yolla ilaç uygulaması yapılmıştır. Toplam 90 dakikalık iskemi süresi sonrası klemp kaldırılarak reperfüzyon sağlanmış, 2,5 saat sonrasında da hayvanlar sakrifiye edilmiştir. Beyin dokuları çıkarılarak; TAS, TOS, OSİ, MDA, S100B ve UCH-L1 düzeyleri analiz edilmiş, ayrıca histopatolojik inceleme ile dejeneratif nöron oranları değerlendirilmiştir. CCA grubunun TOS düzeyi, kontrol, S, A ve S+A gruplarına kıyasla anlamlı düzeyde arttığı bulundu (p ˂ 0.05). Ancak CCA grubunun TOS düzeyi; CCA+S, CCA+A, CCA+S+A gruplarına kıyasla yüksek olmasına rağmen istatistiksel bir fark görülmedi (p ˃ 0.05).
Özet (Çeviri)
Stroke is a disease seen in humans and animals that develops due to sudden interruption of blood flow to the brain tissue. The primary objective of this study is to evaluate the protective effects of astringin and scopoletin against ischemia/reperfusion (I/R) injury in an experimental ischemic stroke model. A total of 56 Sprague-Dawley rats were randomly divided into eight experimental groups (n=7): Control, A (0.8 mg/kg), S (10 mg/kg), A+S (0.8 mg/kg A + 10 mg/kg S), CCA (I/R via right common carotid artery clamping), CCA+A, CCA+S, and CCA+A+S. In the control and drug-only groups, animals were sacrificed under anesthesia three hours after compound administration. In the ischemic groups, stroke was induced by temporarily clamping the right common carotid artery, followed by intraperitoneal administration of the agents 60 minutes post-ischemia. After a total of 90 minutes of ischemia, the clamp was removed to initiate reperfusion, and animals were sacrificed 2.5 hours later. Brain tissues were extracted for analysis of TAS, TOS, OSI, MDA, S100B, and UCH-L1 levels. Additionally, histopathological evaluations were conducted to assess the percentage of degenerative neurons. The TOS level of the CCA group was found to be significantly increased compared to the control, S, A and S+A groups (p ˂ 0,05). However, although the TOS level of the CCA group was higher compared to the CCA+S, CCA+A, CCA+S+A groups, no statistical difference was observed (p ˃ 0.05).