Hodgkin lenfoma tanısı ile izlenen hastalarımızın klinik, laboratuvar, patoloji ve tedavi sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
A retrospective evaluation of the clinical, laboratory, pathological, and treatment outcomes of our patients diagnosed with Hodgkin lymphoma
  1. Tez No: 956271
  2. Yazar: EJEGYZ MYRADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ TUĞCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Hodgkin lenfoma (HL), çocukluk çağı lenfomalarının yaklaşık %40'ını oluşturan önemli bir malignitedir ve sıklıkla erkeklerde, bimodal yaş dağılımı göstererek izlenir. Etiyolojisinde enfeksiyonlar, genetik ve immünolojik faktörler rol oynamaktadır. Klinik olarak ağrısız lenfadenopati, mediastinal kitle ve B semptomları ile başvurabilir. Histopatolojik olarak klasik HL alt tipleri en sık gözlenirken, tanı eksizyonel biyopsi ile konur ve evreleme Ann Arbor sistemine göre yapılır. Tedavide kemoterapi ve gerektiğinde radyoterapi uygulanır; relaps veya refrakter olgularda kök hücre nakli gerekebilir. Bu çalışmada, merkezimizde takip edilen HL tanılı çocuk hastaların klinik, laboratuvar ve histopatolojik özellikleri, uygulanan tedavi protokollerine verdikleri yanıt, sağkalım analizleri ve Epstein-Barr virüs (EBV) varlığı ile bu unsurların prognoz üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. MATERYAL METOD: Bu retrospektif çalışmada, 2002–2024 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde Hodgkin Lenfoma tanısı almış 18 yaş altı 93 çocuk hastanın dosya kayıtları demografik, klinik, laboratuvar ve tedavi yanıtları açısından incelenmiştir. Ann Arbor evreleme sistemi kullanılmış; hastalara tanı yılına göre GPOH-HD-2002 ve ABVD protokolüne dayalı kemoterapi ve radyoterapi uygulanmıştır. Tedaviye yanıt değerlendirmesi PET/BT ile Deauville kriterlerine göre yapılmış; tam ve kısmi yanıt, relaps, refrakter hastalık gibi tanımlar doğrultusunda sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION and AIM: Hodgkin lymphoma (HL) is a significant malignancy accounting for approximately 40% of childhood lymphomas, and it is more commonly observed in males, showing a bimodal age distribution. In its etiology, infectious, genetic, and immunological factors are implicated. Clinically, patients may present with painless lymphadenopathy, mediastinal mass, and B symptoms. Histopathologically, classical HL subtypes are the most frequently observed forms. Diagnosis is typically established by excisional biopsy, and staging is performed using the Ann Arbor system. Treatment includes chemotherapy and, when necessary, radiotherapy; hematopoietic stem cell transplantation may be required in relapsed or refractory cases. This study aimed to evaluate the clinical, laboratory, and histopathological features of pediatric patients diagnosed with HL and followed in our center, along with their responses to applied treatment protocols, survival outcomes, and the presence of Epstein-Barr virus (EBV), as well as the impact of these factors on prognosis. MATERIALS AND METHODS: This retrospective study included 93 pediatric patients under the age of 18 who were diagnosed with Hodgkin Lymphoma at Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, between 2002 and 2024. Medical records were reviewed for demographic, clinical, laboratory, and treatment response data. Staging was performed according to the Ann Arbor system. Based on the year of diagnosis, patients received chemotherapy and radiotherapy per the GPOH-HD-2002 and ABVD protocols. Treatment responses were assessed by PET/CT using Deauville criteria, and patients were classified as having complete or partial response, relapse, or refractory disease accordingly. Data were analyzed using SPSS software.