Hekimlerde yapay zekâya hazırbulunuşluk ile yapay zekâ kaygısı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between physicians readiness for artificial intelligence and artificial intelligence anxiety
- Tez No: 956277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hekimlerin yapay zekâ (YZ) teknolojilerine yönelik hazırbulunuşluk düzeyleri ile yapay zekâya ilişkin kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek; ayrıca bu değişkenlerin demografik ve mesleki değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, hekimlerin tıbbi yapay zekâya yönelik hazırbulunuşluk düzeyleri ile bu alandaki kaygılarını değerlendirmek amacıyla yapılmış kesitseltanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışma, İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan farklı branşlardaki toplam 484 hekimin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler, yüz yüze anket yöntemiyle toplanmış olup veri toplama araçları olarak“Tıbbi Yapay Zekâ Hazırbulunuşluk Ölçeği”ve“Yapay Zekâ Kaygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Ek olarak, yaş, cinsiyet, ünvan, uzmanlık alanı, klinik deneyim ve çalışma saatleri gibi değişkenleri içeren sosyodemografik bir anket formu uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için NCSS (NumberCruncher Statistical System) 2020 Statistical Software (NCSSLLC, Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Bulgular: Bu araştırma, toplam 484 hekimin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların %47,5'i kadın, %50,2'si erkek, %2,3'ü ise cinsiyet belirtmemiştir. Yaş gruplarına bakıldığında, en büyük grubun %47,9 oranla 18–25 yaş arası olduğu saptanmıştır. Katılımcıların %69,2'si bekâr, %30,8'i evlidir. Katılımcıların %57'si asistan, %26,7'si uzman hekimlerden oluşmaktadır. Hekimlerin %57,9'unun mesleki deneyimi 1–5 yıl arasındadır. Günlük hasta yükü bakımından %47,5'i 50–74 arası hasta görmektedir. Katılımcıların yalnızca %19,2'si daha önce yapay zekâ eğitimi aldığını belirtmiştir. Günlük iş akışında yapay zekâ tabanlı araçları %33,3'ü aktif olarak kullanmakta, %38'i ise kısmen kullanmaktadır. Katılımcıların %37'si yapay zekâ ile çalışmaya hazır olduğunu ifade ederken, %44,2'si bu sistemlerin iş yükünü azaltabileceğine inanmaktadır. Tıbbi Yapay Zekâ Hazırbulunuşluk Ölçeği'nin ortalama toplam puanı 65,80±6,70 olarak hesaplanmıştır. Alt boyutlara göre puan ortalamaları sırasıyla Bilişsel Faktör 24,01±3,61, Beceri Faktörü 23,90±3,83, Öngörü Faktörü 9,01±2,41 ve Etik Faktör 8,89±2,37'dir. Ölçeğin toplam iç tutarlılığı Cronbach's α=0,650 olarak bulunmuştur. Yapay Zekâ Kaygı Ölçeği'nin ortalama toplam puanı 51,81±9,21 olarak belirlenmiştir. Alt boyut ortalamaları ise Öğrenme 16,27±3,62, İş Değiştirme 13,07±3,39, Sosyoteknik Körlük 12,82±3,17 ve Yapay Zekâ Yapılandırması 9,66±2,90'dır. Ölçeğin genel güvenirliği α=0,661 düzeyindedir. Yapay Zekâ Kaygısı ile Tıbbi Yapay Zekâ Hazırbulunuşluk arasında tüm alt boyut düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı negatif yönde ilişkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to examine the relationship between physicians' readiness for artificial intelligence (AI) technologies and their levels of AI-related anxiety. It also evaluates whether these variables differ significantly according to demographic and professional characteristics. Materials and Methods: This cross-sectional descriptive study was conducted with 484 physicians from various specialties working at Istanbul Bagcilar Training and Research Hospital. Data were collected through face-to-face surveys using the“Medical Artificial Intelligence Readiness Scale”and the“Artificial Intelligence Anxiety Scale.”In addition, a sociodemographic questionnaire was applied, including variables such as age, gender, academic title, specialty, clinical experience, and working hours. Statistical analyses were performed using NCSS (NumberCruncher Statistical System) 2020 software (NCSS LLC, Kaysville, Utah, USA). Results: Among the participants, 47,5% were female and 50,2% male, with 2,3% preferring not to specify their gender. The largest age group was 18–25 years (47,9%), and the majority were single (69,2%). Most participants were residents (57%) and had 1–5 years of professional experience (57,9%). Only 19,2% had received prior AI training, and 33,3% used AI-based tools in their daily workflow. The average total score for the Medical AI Readiness Scale was 65.80±6.70, and the Artificial Intelligence Anxiety Scale averaged 51.81±9.21.