Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrenci ve asistan hekimlerin yapay zekaya yönelik genel tutumları
General attitudes of Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine students and resident physicians towards artificial intelligence
  1. Tez No: 966023
  2. Yazar: ENSAR BİLİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM YAĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Giriş ve Amaç: Teknolojik gelişmeler doğrultusunda Yapay Zekâ (YZ) teknolojisinin sağlıktaki yeri giderek artmakta ve kullanımı yaygınlaşmaktadır. Ancak hekimlerin, YZ hakkında yetersiz bilgiye sahip olması ve ön yargıları bu ilerlemenin önünde engel oluşturmaktadır. Başta hekimler olmak üzere, tüm sağlık çalışanlarının YZ konusundaki bilgi ve düşünceleri; sağlık alanında YZ kullanımının geleceği için önem teşkil etmektedir. Bu çalışma ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrenci ve asistan hekimlerinin; YZ'ye yönelik genel tutumlarını belirlemek, YZ hakkında düşüncelerini ortaya koymak ve YZ algısı hakkında fikir edinmek amaçlanmaktadır. Elde edilecek sonuçlar ışığında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrenci ve asistan hekimlerinin yapay zekaya yönelik tutumunun sorgulanması ve bu tutumun iyileştirilebilmesi için atılabilecek adımların ele alınması hedeflenmektedir. Sonuçlar doğrultusunda öğrenci ve asistan hekimlerin yapay zekayı bilimsel çalışmalarda aktif bir şekilde kullanabileceğinin gösterilmesi de çalışmanın amacı ve literatüre katkıları arasında yer almaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir anket çalışmasıdır. Literatür taraması sonucunda, Yapay Zekaya Yönelik Genel Tutum Ölçeği Formu oluşturulmuş; bu form, sanal ortamda, Van YYÜ öğrenci/asistan hekimlerinden oluşan 157 gönüllüye, 15.09.2024-15.10.2024 tarihleri arasında uygulanmıştır. Cronbach's Alpha değerinin (0.894) 0.8'den büyük olması ölçeğin güvenilir olduğu göstermektedir. İstatistiksel analizler MS Excel ve SPSS (ver. 27) paket programları aracılığıyla yapılmıştır. Kategorik değişkenler için tanımlayıcı istatistikler verilmiştir. Yapay zekaya karşı tutumun sosyodemografik bilgilerle olan ilişkisini incelemek için, bağımsız örneklem t testi ve Oneway ANOVA testi kullanılmıştır. İstatistiksel olarak anlamlılık sınırı %5 (p 𝑋=3.334); 26-30 yaş grubunun (𝑋=3.620) diğer yaş gruplarına; 5-9 yıl deneyime sahip katılımcıların (𝑋=3.548) da diğer deneyim gruplarına göre daha olumlu tutum sergilediği görülmüştür. Yapılan testler sonucunda, cinsiyet ve mesleki deneyim alt gruplarında yapay zekaya karşı tutum açısından anlamlı farklar olmadığı görülmüş; 17-25 yaş grubunun yapay zekaya karşı tutumu ile 26-30 yaş grubunun tutumu arasında anlamlı bir farkın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: In line with technological developments, the place of Artificial Intelligence (AI) technology in healthcare is increasing and its use is becoming widespread. However, the insufficient knowledge and prejudices of physicians about AI constitute obstacles to this progress. The knowledge and thoughts of all healthcare professionals, especially physicians, about AI are important for the future of AI use in healthcare. This study aims to determine the general attitudes of students and resident physicians of Van Yuzuncu Yil University Faculty of Medicine towards AI, to reveal their thoughts about AI, and to gain insight into the perception of AI. In light of the results to be obtained, it is aimed to question the attitudes of students and resident physicians of Van Yuzuncu Yil University Faculty of Medicine towards AI and to address the steps that can be taken to improve this attitude. Demonstrating that students and resident physicians can actively use artificial intelligence in scientific studies is among the aims of the study and its contributions to the literature. Materials and Methods: This study is a descriptive and cross-sectional survey study. As a result of the literature review, the General Attitude Scale Form towards Artificial Intelligence was created; this form was applied to 157 volunteers consisting of Van YYU students/resident physicians in a virtual environment between September 15, 2024 and October 15, 2024. The Cronbach's Alpha value (0.894) being greater than 0.8 indicates that the scale is reliable. Statistical analyses were performed using MS Excel and SPSS (ver. 27) package programs. Descriptive statistics were given for categorical variables. Independent sample t-test and Oneway ANOVA test were used to examine the relationship between attitude towards artificial intelligence and sociodemographic information. The statistical significance limit was accepted as 5% (p 𝑋=3.334); the 26-30 age group (𝑋=3.620) had more positive attitudes than other age groups; and participants with 5-9 years of experience (𝑋=3.548) had more positive attitudes than other experience groups. As a result of the tests, it was seen that gender and professional experience subgroups did not create significant differences between the attitudes towards artificial intelligence; It was determined that there was a significant difference between the attitude of the 17-25 age group and the attitude of the 26-30 age group towards artificial intelligence.