Pediatrik travmalı hastalarda venöz tromboembolinin değerlendirilmesi; tek merkez deneyimi
  1. Tez No: 956286
  2. Yazar: GİZEM NUR GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Travma, pediatrik hastalarda venöz tromboemboli (VTE) için bir risk faktörü olarak bildirilse de, pediatrik travma popülasyonuna özgü VTE sıklığı, risk faktörlerleri ve tedavi yönetimleri tam olarak belirlenememiştir. Bu çalışmada, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 01.01.2019-30.06.2024 tarihleri arasında çocuk acile travma nedeniyle başvurup, çocuk yoğun bakım ünitesine yatırılan hastalarda VTE sıklığı ve VTE oluşumu ile cinsiyet, travma yaşı, travma bölgesi, yaralanan anatomik bölge sayısı, ilk başvurudaki Glaskow Koma Skoru, santral katater varlığı ve katater bölgesi, enfeksiyon, obezite, kronik hastalık ve ailede tromboemboli öyküsü varlığı, inotrop ihtiyacı, mekanik ventilatör ihtiyacı, cerrahi operasyon ihtiyacı ve immobilizasyon süresi arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Çalışmaya dahil etme ve dışlanma kriterlerine uyan 191'i (%69,2) erkek, 85'i (%30,8) kız toplam 276 hasta dahil edildi. 276 hastanın 8'inde (%2,9) VTE geliştiği saptandı. VTE gelişen ve gelişmeyen hastalar demografik, klinik bulgular ve risk faktörleri yönünden karşılaştırıldı. Her iki grup arasında; cinsiyet (p=0,234), obezite (p=0,793), 24/48 saat arasında immobilizasyon (p=0,793), 72 saatten uzun immobilizasyon (p=0,324), kronik hastalık (p=0,525) ve servikal bölge dışındaki travma bölgeleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. VTE gelişen hastalarda, gelişmeyen hastalara göre daha fazla inotrop ihtiyacı (p=0,008), ailede tromboemboli öyküsü (p=0,004), servikal travma (p=0,024), mekanik ventilatör ihtiyacı (p=0,009), enfeksiyon varlığı (p=0,001), cerrahi operasyon ihtiyacı (p=0,046) ve santral venöz kateter kullanımı (p=0,008) vardı. VTE gelişen hastaların yaşı gelişmeyenlere göre daha büyük (p=0,015), Glaskow Koma Skoru ise daha düşüktü (p=0,046). Pediatrik travmalı hastalarda tromboemboli sıklığı, risk faktörleri ve bu hastaların yönetimi konusunda veriler oldukça kısıtlıdır. Çalışmamızda hasta sayımızın az olmasına rağmen; pediatrik travmalı hastalarda inotrop ve mekanik ventilatör ihtiyacının, ailede tromboemboli öyküsünün, servikal travmanın, enfeksiyon varlığının, cerrahi operasyon ihtiyacının ve santral venöz kateter kullanımının tromboemboli gelişimi için risk faktörü olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Although trauma is reported as a risk factor for venous thromboembolism (VTE) in pediatric patients, the specific frequency of VTE, risk factors and treatment management in the pediatric trauma population have not been fully determined. This study aims to investigate the frequency of VTE and the relationship between VTE occurrence and factors such as gender, age of trauma, trauma region, number of injured anatomical regions, Glasgow Coma Score at first admission, presence of central catheter and catheter site, presence of infection, presence of obesity, presence of chronic disease, family history of thromboembolism, need for inotropes, need for mechanical ventilation, need for surgical operation and duration of immobilization in patients admitted to the pediatric emergency department due to trauma and subsequently admitted to the pediatric intensive care unit at Mersin University Faculty of Medicine between 01.01.2019 and 30.06.2024. A total of 276 patients were included in the study, of which 191 (%69,2) were male and 85 (%30,8) were female. VTE was detected in 8 (%2,9) of the 276 patients. Patients who developed VTE were compared with those who did not in terms of demographic data, clinical findings and risk factors. No statistically significant difference was found between the two groups regarding gender (p=0.234), obesity (p=0.793), immobilization between 24/48 hours (p=0.793), immobilization longer than 72 hours (p=0.324), chronic disease (p=0.525) and trauma regions other than the cervical region. Among the patients who developed VTE, there was a higher need for inotropes (p=0.008), family history of thromboembolism (p=0.004), cervical trauma (p=0.024), need for mechanical ventilation (p=0.009), presence of infection (p=0.001), need for surgical operation (p=0.046) and use of central venous catheter (p=0.008) compared to those who did not develop VTE. The age of patients who developed VTE was older than those who did not (p=0.015), and their Glasgow Coma Score was lower (p=0.046). Data on the frequency of thromboembolism, risk factors, and management of pediatric trauma patients are quite limited. Despite the low number of patients in our study, we believe that the need for inotropes and mechanical ventilation, family history of thromboembolism, cervical trauma, presence of infection, need for surgical operation and use of central venous catheter are risk factors for the development of thromboembolism in pediatric trauma patients