Tefsirlerde teshîrin insan-kâinat ilişkisi bağlamında değerlendirilmesi
The interpretation of tashir in tafsir literature within the context of the human-cosmos relationship
  1. Tez No: 956287
  2. Yazar: EMİNE ALADOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Allah Teâlâ Kur'ân-ı Kerîm'de gökte ve yerde bulunan tüm varlıkları insanın hizmetine sunduğunu bildirmektedir.“Hizmete verme, emre âmâde kılma, istifadeye sunma, boyun eğdirme”gibi anlamlara gelen teshîr, insanın kâinattaki konumunu ve ona yüklenen sorumlulukları vurgulayan önemli bir kavramdır. Kur'ân-ı Kerîm'de insana teshîr edilen varlıklardan söz edilmektedir. Bu varlıklar; güneş-ay, gece-gündüz, yıldızlar, bulutlar, uçan kuşlar, denizler-nehirler-gemiler, hayvanlar ve bitkilerdir. Ayrıca Allah Teâlâ, Enbiyâ ve Sâd sûrelerinde Hz. Dâvûd ve Hz. Süleyman'a bazı varlıkları musahhar kıldığını zikretmiştir. Bu varlıklar, Hz. Dâvûd için dağlar ve kuşlar, Hz. Süleyman için ise rüzgâr, şeytanlar ve cinlerdir. Kur'ân-ı Kerîm'deki teshîr âyetleri, bünyesinde insanın kâinat ile ilişkisini şekillendirecek yapı taşlarını ihtiva etmektedir. Zira insan, yerdeki ve gökteki tüm varlıkların kendisine musahhar kılındığını düşündüğünde, tüm bu kıymetli varlıkları bir hikmet ve plan dahilinde yaratan yüce bir yaratıcının olduğu ve her şeyin önemli bir amaç için kendisine emanet edildiği hakikatine sevk edilmektedir. İnsan, teshîr ile mümtaz bir konumda iken, aynı zamanda görev ve sorumluluklarının bilincinde bir hayat sürmesi beklenen ayrıcalıklı bir varlıktır.
Özet (Çeviri)
Allah Almighty states in the Quran that He has placed all beings in the sky and on earth at the service of man. Tashir, which means“to render to service, to make subservient, to make available for use, to make subject”, is an important concept that emphasizes the position of man in the universe and the responsibilities assigned to him. The beings that are subjected to man are mentioned in the Quran. These beings are; sun-moon, day-night, stars, clouds, flying birds, seas-rivers-ships, animals and plants. In addition, Allah Almighty mentions in the Surahs of Anbiya and Sad that He has made some beings subservient to Hz. David and Hz. Solomon. These beings are mountains and birds for Hz. David, and wind, devils and jinn for Hz. Solomon. The verses of Tashir in the Holy Quran contain the building blocks that will shape the relationship between man and the universe. Because when a person thinks that all beings on earth and in the sky have been made subject to him, he is convinced that there is a great creator who created all these valuable beings with wisdom and plan and that everything has been entrusted to him for an important purpose. While a person is in a privileged and distinguished position with Tashir, he also has to be a conscious person who is aware of his duties and responsibilities.