Ceza muhakemesi hukukunda ölçülülük ilkesi
Proportionality principle in criminal procedure law
- Tez No: 956288
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 577
Özet
Ceza muhakemesi hukukunda maddi gerçeğe ulaşma amacıyla birçok temel hak ve özgürlüğün geniş bir araç yelpazesiyle sınırlandığı düşünülünce, temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılmasının sınırlarından biri olan ölçülülük ilkesinin ceza muhakemesinde de ayrıca incelenmesinin önemi anlaşılacaktır. Çalışma kapsamında ilk bölümde temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılmasında ölçülülük ilkesinin ne olduğu, ilkenin nasıl ortaya çıktığı, temelinin neye dayandığı, pozitif hukuk metinlerine nasıl yansıdığı ortaya konulacaktır. İkinci bölümde ilkenin ceza muhakemesi hukukuna yansımaları, ceza muhakemesinde sınırlanan temel hak ve özgürlükler üzerinden örneklendirilerek anlatılacaktır. Üçüncü bölümde ise ceza muhakemesi normlarında ölçülülük ilkesini sağlamak için Türk hukukunda yasama organın yaptıkları ve yapılması gerekenler tartışılacaktır. Benzer biçimde yargı organının ve adli kolluğun ceza muhakemesinde ölçülülük ilkesini sağlamak için ne yaptığı ve ne yapması gerektiği mahkeme kararlarıyla örneklendirilerek açıklanacaktır. Böylece ceza muhakemesinde temel hak ve özgürlüklerin ihlal edilmeden nasıl sınırlandırılabileceği ölçülülük ilkesi bakımından ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Considering that many fundamental rights and freedoms are restricted by a wide range of tools in criminal procedure law in order to reach the material truth, it is clear that the principle of proportionality, which is one of the limits of the restriction of fundamental rights and freedoms, should also be examined separately in criminal procedure. In the first section of this study, the principle of proportionality in the restriction of fundamental rights and freedoms will be defined, its origins and basis will be explained, and its reflection in positive legal texts will be examined. In the second section, the principle's reflection in criminal procedure law will be explained with examples of fundamental rights and freedoms restricted in criminal procedure. The third section will discuss what the legislative body has done and should do to ensure the principle of proportionality in criminal procedure norms to Turkish law. Similarly, the court decisions will be used as examples to explain what the judicial body and judicial police have done and should do to ensure the principle of proportionality in criminal proceedings. Thus, the study will demonstrate how fundamental rights and freedoms can be restricted without violating them, in accordance with the principle of proportionality in criminal proceedings.