Kızılötesi kurutma işlem koşullarının hindistan cevizi (cocos nucifera L.) meyvesinin fizikokimyasal özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi ve işlem optimizasyonu
The investigation of the effects of infrared drying process conditions on the physicochemical properties of coconut (cocos nucifera L.) fruit and optimization of process
- Tez No: 956317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KETENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, yenilikçi kurutma yöntemlerinden biri olan kızılötesi kurutma yöntemi kullanılarak Hindistan cevizi kurutulmuştur. Çalışmada lamba gücü (150, 200 ve 250 W), kurutma süresi (30, 135 ve 240 dk), lamba mesafesi (15, 20 ve 25 cm) ve numune kalınlığı (10, 15 ve 20 mm) olmak üzere farklı kurutma işlem parametreleri uygulanmıştır. Buna bağlı olarak deneysel çalışma yanıt yüzeyi metodunun merkezi kompozit tasarım deneme desenine göre gerçekleştirilmiştir. Hindistan cevizi örneklerinde nem (%), su aktivitesi (aw), pH, serbest asitlik (%), toplam fenolik madde miktarı (mg GAE/g), renk (L*, a*, b*) ve FT-IR spektral analizleri yapılmıştır. Ayrıca taze Hindistan cevizinde toplam yağ miktarı ve gaz kromatografisi (GC) kullanılarak yağ asidi kompozisyonu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlarla 3 boyutlu grafikler çizilmiş, %95 güven aralığı seviyesinde varyans analizi (ANOVA) gerçekleştirilmiş ve matematiksel modelleme için R2 değeri göz önünde bulundurularak uygun dereceli eşitlikler geliştirilmiştir. Kurutma denemelerinde en düşük nem miktarı (%1,80) ve su aktivitesi (0,283) değerleri; 250 W lamba gücünde, 240 dk kurutma süresinde, 15 cm lamba mesafesinde ve 10 mm numune kalınlığında gerçekleşen kurutma ile elde edilmiştir. Kurutulan örneklerin pH, serbest asitlik ve toplam fenolik madde miktarları sırasıyla 5,77-6,47, %0,56-%1,35 ve 140,71-209,34 mg GAE/g olarak tespit edilmiştir. Yüksek lamba gücü ve uzun kurutma süresiyle birlikte kurutulan Hindistan cevizlerinde önemli bir kalite kriteri olan L* değeri (parlaklık) azalırken; b* ve a* değerlerinin arttığı ve renk değerlerinin lamba gücü ve kurutma süresi artışından olumsuz etkilendiği gözlemlenmiştir. Taze numunenin toplam yağ miktarı ortalama %45,16 olarak hesaplanmıştır. Yağ asidi kompozisyonu incelendiğinde ise, taze Hindistan cevizi yağında ağırlıklı olarak orta zincirli yağ asitlerinin bulunduğu ve %49,78 oranında bulunan laurik asidin (C12:0) baskın yağ asidi olduğu belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, kızılötesi kurutma işleminin etkinliği, kurutma koşullarının Hindistan cevizi üzerindeki etkileri ve matematiksel yaklaşımın kullanılabilirliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, coconut was dried using infrared drying, one of the innovative drying methods. Different drying process parameters were applied, including lamp power (150, 200, and 250 W), drying time (30, 135, and 240 min), lamp distance (15, 20, and 25 cm), and sample thickness (10, 15, and 20 mm). Accordingly, the experimental study was conducted according to the central composite design of the response surface methodology. Moisture content (%), water activity (aw), pH, free acidity (%), total phenolic content (mg GAE/g), colour (L*, a*, b*) and FT-IR spectral analyses were performed on the coconut samples. Additionally, the total oil content and fatty acid composition of fresh coconut were determined using gas chromatography (GC). Three-dimensional graphs were drawn using the obtained results, analysis of variance (ANOVA) was performed at a 95% confidence interval and appropriate mathematical models were developed by using R2 values. In the drying experiments, the lowest moisture content (1.80%) and water activity (0.283) values were obtained with drying at 250 W lamp power, 240 min drying time, 15 cm lamp distance, and 10 mm sample thickness. The pH, free acidity, and total phenolic contents of the dried samples were determined in the ranges of 5.77–6.47, 0.56–1.35%, and 140.71–209.34 mg GAE/g, respectively. In coconuts dried at higher lamp power and longer drying times, the L* value (brightness), an important quality criterion, decreased, while the b* and a* values increased, and it was observed that the colour values were negatively affected by the increase in lamp power and drying time. The total oil content of the fresh sample was calculated as an average of 45.16%. Regarding the fatty acid composition, it was determined that medium-chain fatty acids were predominant in fresh coconut oil, with lauric acid (C12:0) being the dominant fatty acid at 49.78%. Based on the findings of this study, the effectiveness of infrared drying, the effects of drying conditions on coconut, and the applicability of the mathematical approach were demonstrated.