Kırmızı biberden renk maddesi eldesinde gün ışığı benzetimli kurutma ve vurgulu ılımlı elektriksel alan destekli ekstraksiyon işlemlerinin etkilerinin incelenmesi
The investigation of the effects of sunlight simulated drying and pulsed moderate electric field assisted extraction processes in handling of color matters from red pepper
- Tez No: 837487
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ İÇİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez çalışmasında, kırmızı biberden renk maddesi eldesinde kurutma aşamasında“Gün Işığı Benzetimli Kurutma (GIBK)”işleminin ve ekstraksiyon aşamasında“Vurgulu Ilımlı Elektriksel Alan Ekstraksiyon (VIEA-E)”işleminin bazı kalite özellikleri ve işlem performans özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Kurutma aşamasında kırmızı biber örnekleri özel tasarım GIBK sisteminde iki farklı ısıtma kaynağı (sıcak hava ve kızılötesi) ve iki farklı ışık kaynağı (gün ışığı ve LED) desteğiyle toplamda 6 farklı kurutma işlem koşulunda, 55 °C sıcaklıkta ve 1.5 m/s hava hızında son nem içeriğinin %10'un altına düşürülmesi hedeflenerek kurutulmuştur. Her bir kurutma işlem koşulu için en uygun ince tabaka modelleri tespit edilmiştir (Sıcak Hava, Sıcak Hava+Gün Işığı, Kızılötesi+Gün Işığı, Sıcak Hava+LED için Verma et al.; Kızılötesi, Kızılötesi+LED için Difüzyon yaklaşımı). Kurutma işlem koşullarının kırmızı renk bileşeni kaybı, toplam antioksidan aktivite, renk özellikleri ve işlem performans özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of the drying processes carried out by the Daylight Simulated Drying (DSD) system and the extraction processes performed by the Pulsed Moderate Electric Field (PMEF) system on the quality and performance properties were investigated in handling of color matters from red pepper. During drying stage, red pepper samples were dried in the custom designed DSD system assisted with hot air (HA) and infrared (IR) heating sources, day light (DL) and led (LED) types of light, in six different drying modes. Drying processes were conducted at the temperature of 55 °C and the air velocity of 1.5 m/s to diminish the final moisture content to below 10%. The best thin layer model characterizing the drying characteristics of red pepper ( Verma et al. for HA, HA+DL, IR+DL HA+LED; Diffusion model for IR, IR+LED) were determined. In addition, the loss in the red color component, total antioxidant activity, color characteristics and performance characteristics were found. The lowest loss in the red color component and the highest total antioxidant activity were obtained in the drying processes performed with LED light. In addition, in the processes performed with the assisted of daylight, the loss in the red color component was lower and the total antioxidant activity were higher compared to the drying processes carried out in the absence of light. In terms of color characteristics, similar to other quality characteristics, it was determined that the LED light preserved the colors of red pepper.