Köroğlu kaldera sistemi eriyik magma kısımlarının iki boyutlu manyetotellürik özdirenç modelleri ile belirlenmesi
Determination of molten magma parts of the Köroğlu caldera system using two-dimensional magnetotelluric resistivity models
- Tez No: 956337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN BAŞARAN, DR. ÖZCAN ÖZYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Köroğlu Kalderası'nın yer altı magmatik yapısı hakkında, özellikle kısmi ergime zonları ve olası artık magma rezervuarlarının varlığına ilişkin bilgiler oldukça sınırlıdır. Bu eksikliği gidermek amacıyla bu çalışma, yer altı kaldera ve kubbe gibi jeolojik yapıların belirlenmesi, ters çözümle elde edilen rezistivite modelleri üzerinden Rhyolite-MELTS termodinamik yaklaşımıyla eriyik oranı ve rezervuar geometrisinin tahmin edilmesi ve derin magmatik sistemin potansiyel jeotermal ısı kaynağı olarak değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, kuzeydoğu–güneybatı doğrultulu dört profil boyunca yaklaşık 2–3 km aralıklarla yerleştirilen 36 geniş bantlı magnetotellurik (MT) istasyonundan zaman serisi verileri toplanmıştır. 0,032 ile 1000 saniye arasındaki periyotları kapsayan veriler, iki boyutlu rezistivite modellerine dönüştürülmüştür. Elde edilen modeller, yüzeye yakın dört adet iletken zonu (C1–C4) ve daha derinlerde yer alan bir iletken gövdeyi (C5) ortaya koymaktadır. Bu sığ iletken yapılar, hidrotermal akışkan yolları ve alterasyon zonları ile ilişkili olarak değerlendirilmiştir. C5 olarak adlandırılan derin iletken zon, 6–11 km derinlik aralığında, 5–10 Ω·m özdirenç değerleriyle, 1–3 numaralı profillerde gözlemlenmiştir. Rhyolite-MELTS yazılımıyla yapılan termodinamik modelleme sonuçları, bu zonun kısmen kristalleşmiş felsik bir eriyik rezervuarı olduğunu ve %8,6–25 arasında eriyik fraksiyonuna, 740–846 °C sıcaklık aralığına ve %1–6 arasında çözünmüş su içeriğine sahip olabileceğini göstermektedir. Bölgedeki graben yapılarının, derin kökenli hidrotermal akışkanların yükselmesine olanak tanıyan geçirgen yollar sunduğu düşünülmektedir. Bu bağlamda, C5 zonu, Afyonkarahisar bölgesindeki aktif jeotermal sistem için potansiyel bir ısı kaynağı olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Subsurface magmatic conditions beneath the Köroğlu Caldera remain poorly understood, particularly regarding the presence of partial melt zones and potential residual magma reservoirs. To address this gap, the present study aims to identify subsurface geological structures such as calderas and domes, estimate melt fraction and reservoir geometry using resistivity models derived from magnetotelluric (MT) inversion, and evaluate the role of deep magmatic systems as potential geothermal heat sources. A total of 36 broadband MT stations were deployed along four northeast–southwest-oriented profiles at intervals of approximately 2–3 km. Time-series data covering periods between 0.032 and 1000 seconds were processed to construct two-dimensional resistivity models. These models revealed four near-surface conductive zones (C1–C4) and one deeper conductive body (C5). The shallow conductive features are interpreted as hydrothermal fluid pathways associated with alteration zones. The deeper conductor, referred to as C5, was identified in profiles 1 to 3 at depths between 6 and 11 km, with resistivity values ranging from 5 to 10 Ω·m. Thermodynamic modeling using the Rhyolite-MELTS software indicates that this zone likely represents a felsic melt reservoir undergoing partial crystallization, with melt fractions of 8.6–25%, temperatures between 740 and 846 °C, and dissolved water contents ranging from 1% to 6% by weight. It is thought that graben structures in the region provide permeable pathways for the ascent of deep-sourced hydrothermal fluids. In this context, the C5 zone is considered a potential heat source for the active geothermal system in the Afyonkarahisar region.