Yapay zeka destekli android tabanlı kişisel finans yönetimi uygulamasının geliştirilmesi
Development of artificial intelligence-enabled android-based personal finance management application
- Tez No: 956340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL ONUR GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tez amacı kapsamında, bireylerin finansal karar alma ve finansal okuryazarlık süreçlerinde olumlu etkiler olmasını sağlamak, kişisel finans yönetimini kolaylaştırmak ve harcama alışkanlıklarını kontrol etmelerini sağlamak için kullanıcı dostu bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Günümüzde bireylerin finansal farkındalığını artırmak, bütçe yönetimini kolaylaştırmak ve harcama alışkanlıklarını düzenlemek, kişisel refahın önemli bir parçası haline gelmiştir. Bu nedenle bireylerin yeni harcamalarını girebilecekleri ve girilen harcamaların kayıt ve analizini yapabilen, yapay zekâ destekli tavsiye bildirimleri ile güçlendirilmiş bir mobil uygulama geliştirilerek literatüre kazandırılmıştır. Uygulama, sade ve kullanıcı dostu arayüzü ile tüm bireyler için kişisel finans yönetimini erişilebilir hale getirmiştir. Uygulama sayesinde bireylerin finansal farkındalığı artar, bilinçli harcama alışkanlıkları gelişir ve finansal okuryazarlıkları desteklenir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, a user-friendly mobile application has been developed with the aim of positively influencing individuals' financial decision-making and financial literacy processes, facilitating personal finance management, and enabling better control over spending habits. In today's world, enhancing individuals' financial awareness, simplifying budget management, and regulating spending behaviors have become essential components of personal well-being. In this context, a mobile application has been designed and introduced to the literature, allowing users to record their new expenses, analyze their financial data, and benefit from AI-powered recommendation notifications. With its simple and user-friendly interface, the application has made personal finance management accessible to all individuals. As a result, users' financial awareness is enhanced, conscious spending habits are developed, and financial literacy is supported.