Salix babylonica (Salicaceae) atıklarından iyon değiştirici aktif karbonun elde edilmesi ve atık suların arıtımında kullanılması: hedef sıfır atık
Obtaining ion exchange-activated carbon from Salix babylonica (salicaceae) wastes and using it in the treatment of wastewater: the target is zero waste
  1. Tez No: 956339
  2. Yazar: SENA EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ARSLANOĞLU, ÖĞR. GÖR. FERİDE NAİME TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tarımsal atıklar, sürdürülebilir ve çevre dostu olmalarının yanı sıra atık yönetimi açısından da büyük bir potansiyele sahiptir. Bu tez çalışmasında, Salix babylonica atıkları doğal iyon değiştirici olarak kullanılmış ve aktif karbon üretiminde karbon kaynağı olarak kullanılarak katma değerli ürünlere dönüştürülmüştür. Lignoselülozik biyokütle kaynağı olan bu atığın hücre duvarlarının amin grupları, karboksil grupları ve fenolik OH grupları içerdiği bilgisi, doğal katyon değiştirici olarak kullanılabileceği fikrini ortaya çıkarmıştır. Aynı zamanda karbon açısından da zengin olan biyokütle kaynakları aktif karbon sentezi için potansiyel hammaddelerdir. Bu doğrultuda atıklardan kimyasal aktifleştirici ajan ZnCl2 kullanılarak aktif karbon sentezlenmiştir. Literatür araştırması sonucunda, daha yüksek gözenek ve yüzey alanı elde etmek için 800 °C'de yavaş piroliz işlemi tercih edilmiş ve 984,433 m/g yüzey alanına sahip aktif karbon başarıyla sentezlenmiştir. Salix babylonica atıkları ve aktif karbon kullanılarak adsorpsiyon ve iyon değişimi yöntemleriyle atık sulardan metilen mavisi (MB) uzaklaştırılmıştır. Optimum deneysel koşulların belirlenmesi adına Taguchi L25 ortagonal dizisi uygunlanmıştır. Adsorpsiyon sürecini etkileyen parametrelerin (pH 2-11, konsantrasyon 20-100 mg/L, dozaj 1-20 g/L, sıcaklık 30-70 oC, süre 15-180 dk) etkileri, oluşturulan grafikler ile desteklenerek incelenmiştir. Atıkları ve sentezlenen aktif karbonu karakterize etmek için Fourier Transform İnfrared Spektroskopisi (FTIR), Termogravimetrik Analiz (TGA), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM-EDX) ve BET analizleri kullanılmıştır. Farklı koşullar altında gerçekleştirilen deneylerin sonucunda optimum şartlarda doğal katyon değiştirici ile %98,875, sentezlenmiş aktif karbon ile %100 oranında metilen mavisi giderimine ulaşılmıştır. Yürütülen çalışmalar sonucunda atık sulardan metilen mavisi giderimi için Salix babylonica atıklarının ve sentezlenen aktif karbonun uygun maliyetli, verimli, çevre dostu ve gelecek vaad eden malzemeler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Agricultural wastes have a great potential in terms of waste management as well as being sustainable and environmentally friendly. In this thesis, Salix babylonica wastes were used as natural ion exchangers and converted into value-added products by using them as carbon source in activated carbon production. The knowledge that the cell walls of this waste, which is a source of lignocellulosic biomass, contain amine groups, carboxyl groups and phenolic OH groups has revealed the idea that it can be used as a natural cation exchanger. Biomass sources, which are also rich in carbon, are potential raw materials for activated carbon synthesis. Accordingly, activated carbon was synthesized from wastes using chemical activating agent ZnCl2. As a result of literature research, slow pyrolysis process at 800 °C was preferred to obtain higher pore and surface area and activated carbon with a surface area of 984.433 m/g was successfully synthesized. Methylene blue (MB) was removed from wastewater by adsorption and ion exchange methods using Salix babylonica wastes and activated carbon. Taguchi L25 orthogonal array was applied to determine the optimum experimental conditions. The effects of the parameters affecting the adsorption process (pH 2-11, concentration 20-100 mg/L, dosage 1-20 g/L, temperature 30-70 oC, time 15-180 min) were investigated supported by the generated graphs. Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Thermogravimetric Analysis (TGA), Scanning Electron Microscopy (SEM-EDX) and BET analysis were used to characterize the waste and synthesized activated carbon. As a result of the experiments carried out under different conditions, 98.875% methylene blue removal was achieved with natural cation exchanger and 100% methylene blue removal with synthesized activated carbon under optimum conditions. As a result of the studies carried out, it was determined that Salix babylonica wastes and synthesized activated carbon are cost-effective, efficient, environmentally friendly and promising materials for methylene blue removal from wastewater.