Geç yumurtlama döneminde probiyotik maya (saccharomyces boulardii) ile takviye edilmiş karmalarla beslenen tavukların performansı, yumurta kalite özellikleri, serum biyokimyası, ince bağırsak histomorfolojisi ve kemik mineral içeriği
Performance, egg quality traits, serum biochemistry, small intestinal histomorphology, and bone mineral content of hens fed on diets supplemented with probiotic yeast (saccharomyces boulardii) during the late laying period
  1. Tez No: 956345
  2. Yazar: MİRAÇ MERT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN KOP BOZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Probiyotik mayalar, modern beslenme uygulamalarında kümes hayvanlarının sağlığını ve performansını destekleyen doğal alternatifler olarak dikkat çekmektedir. Bu amaçla, mevcut çalışmada, Saccharomyces boulardii (SB) ilave edilen karmayla beslenen Lohman Brown yumurta tavuklarının performans, yumurta iç ve dış kalitesi, kalp, karaciğer, abdominal yağ ve sindirim sistemi organ ağırlık ve uzunlukları, yumurta kabuğu ile tibia ve sternum kemiklerinde bazı mineral içerikleri, ince bağırsak histomorfolojisi, dışkı ham protein içeriği ve bazı kan parametreleri incelenmiştir. Toplam 384 adet yumurta tavuğu, tesadüf parselleri deneme desenine göre, her biri 24 tavuktan oluşan dört tekrarlı dört gruba dağıtılmıştır. Kontrol grubu standart karma ile (SB0) beslenirken, diğer gruplar 50 ppm (SB50), 100 ppm (SB100) ve 150 ppm (SB150) SB ilaveli standart karmayla beslenmiştir. Besleme denemesi 2 hafta ön deneme+16 hafta asıl deneme olarak devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
Probiotic yeasts are attracting attention as natural alternatives that support the health and performance of poultry in modern nutrition practices. For this purpose, in the present study, performance, internal and external egg quality, some metabolic and digestive system organ weights and lengths, some mineral concentrations in egg shell, some mineral concentrations in tibia and sternum bones, small intestine histomorphology, fecal crude protein content and some blood parameters of Lohman Brown laying hens fed with diets supplemented with Saccharomyces boulardii (SB) were investigated. According to a randomized plot design with four replicates, 384 laying hens were distributed into four groups, each consisting of 24 hens. The control group was fed with a standard diet (SB0), while the other groups were fed with a standard diet supplemented with 50 ppm (SB50), 100 ppm (SB100), and 150 ppm (SB150). The feeding treatment continued for 2 pretrial+16 weeks.