LUCAT1/STAT3 ekseninin atranorin tarafından inhibisyonu yoluyla ovaryum kanseri tedavisinde ferroptozun indüksiyonu
Induction of ferroptosis in ovarian cancer treatment through inhibition of LUCAT1/STAT3 axis by atranorin
  1. Tez No: 956347
  2. Yazar: AHMED SAAD ABDULLAH AL-QAYSI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET CANSARAN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Yumurtalık kanseri, kadınlarda en yaygın teşhis edilen jinekolojik kanser türü olup, kanserle ilişkili ölümlerin başlıca nedenlerinden biridir. Tanı ve tedavi alanındaki gelişmelere rağmen, mevcut tedavi yöntemleri ciddi yan etkilere sahiptir, bu da yan etkisiz ve alternatif tedavi stratejilerine olan ihtiyacı ortaya koymaktadır. Kanser hücrelerinde temel moleküler mekanizmaları hedef alan doğal küçük moleküller, güçlü antikanser potansiyel sergilemektedir. Uzun kodlamayan RNA'lar (lncRNA'lar), kanser progresyonunda kritik roller üstlenmekte olup, potansiyel terapötik hedefler olarak değerlendirilmektedir. Demir bağımlı lipid peroksidasyonu tarafından tetiklenen programlanmış bir hücre ölümü mekanizması olan ferroptoz, kanser tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Ancak, ferroptoz mekanizmasında lncRNA'ların ve küçük moleküllerin oynadığı roller henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu tez çalışmasında, doğal bir küçük molekül olan Atranorin'in (ATR), lncRNA LUCAT1 ve STAT3'ü inhibe ederek yumurtalık kanseri hücrelerinde ferroptozu indükleme kapasitesi araştırılmıştır. Bu amaçla, ATR'nin yumurtalık kanseri hücreleri OVCAR-3, SKOV-3 ve normal yumurtalık epitel hücresi OSE üzerindeki anti-proliferatif etkisi değerlendirildi. ATR ile LUCAT1/STAT3 ekseninin inhibisyonu ve ferroptoz indüksiyonu arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla, LUCAT1, STAT3 ve ferroptoz ile ilişkili gen ve proteinlerin ifade seviyelerindeki değişiklikler qRT-PCR ve western blot analizleri ile belirlenmiş olup bu analizler ATR uygulamasının LUCAT1 ve STAT3 ifadesini baskıladığını, buna karşılık ferroptozla ilişkili genlerin ifadesini artırdığını göstermiştir. Ferroptoz yolağının indüksiyonun belirlenmesi için gerçekleştirilen biyokimyasal enzimatik analizler, ATR uygulamasının reaktif oksijen türleri (ROS) birikimini artırarak malondialdehit (MDA) ve demir düzeylerini yükselttiğini, toplam glutatyon seviyelerini ise azalttığını ortaya koymuş, ve böylece ferroptoz mekanizmasını tetiklediği doğrulanmıştır. Ayrıca, yapılan hücre migrasyon ve invazyon analizleri, ATR'nin bu eksende etkili olarak kanser hücrelerinin göç ve invazyon kapasitelerini anlamlı düzeyde inhibe ettiğini göstermiştir. Elde edilen tüm bulgular, ATR'nin küçük molekül olarak LUCAT1/STAT3/ferroptoz ekseni üzerinden terapötik etki gösterdiğini ve yumurtalık kanseri hücrelerinde anti-kanser etki potansiyeli gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is the most commonly diagnosed type of gynecological malignancy among women and constitutes one of the leading causes of cancer-related mortality. Despite advancements in diagnostic and therapeutic approaches, current treatment modalities are often associated with severe side effects, highlighting the need for alternative therapeutic strategies with minimal adverse effects. Naturally derived small molecules that target key molecular mechanisms in cancer cells have demonstrated substantial anticancer potential. Long non-coding RNAs (lncRNAs) play crucial roles in cancer progression and are increasingly recognized as promising therapeutic targets. Ferroptosis, a regulated form of cell death triggered by iron-dependent lipid peroxidation, has gained attention as a novel approach in cancer therapy. However, the roles of lncRNAs and small molecules in the regulation of ferroptosis remain insufficiently understood. This thesis investigates the potential of Atranorin (ATR), a naturally occurring small molecule, to induce ferroptosis in ovarian cancer cells through the inhibition of lncRNA LUCAT1 and STAT3. To this end, the antiproliferative effects of ATR were evaluated in ovarian cancer cell lines OVCAR-3, SKOV-3, and in normal ovarian epithelial cells (OSE). The relationship between inhibition of the LUCAT1/STAT3 axis and the induction of ferroptosis by ATR was assessed by examining changes in the expression levels of LUCAT1, STAT3, and ferroptosis-related genes and proteins using qRT-PCR and western blot analyses. These analyses revealed that ATR suppressed the expression of LUCAT1 and STAT3, while upregulating the expression of genes associated with ferroptosis. To confirm the induction of the ferroptosis pathway, biochemical enzymatic assays were employed. The results demonstrated that ATR treatment increased the accumulation of reactive oxygen species (ROS), elevated levels of malondialdehyde (MDA) and intracellular iron, and reduced total glutathione levels, thereby verifying the activation of ferroptotic mechanisms. Furthermore, cell migration and invasion assays indicated that ATR significantly inhibited the migratory and invasive capabilities of ovarian cancer cells, likely through modulation of this axis. Collectively, the findings suggest that ATR exerts therapeutic effects via modulation of the LUCAT1/STAT3/ferroptosis pathway, and holds considerable promise as an anticancer agent in the treatment of ovarian cancer.