Asendan aort anevrizmalı hastalarda lncRNA LUCAT1 ekspresyonu ile inflamasyon belirteçleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between lncRNA LUCAT1 expression and inflammation markers in patients with ascending aortic aneurysm
  1. Tez No: 959787
  2. Yazar: SARAH NASREDDINE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biology, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Aort anevrizmaları, aort duvarının zayıflamasından kaynaklanan ve aortun ≥%50 (1,5 kat) anormal genişlemesine yol açan ciddi damar hastalıkları olup aort diseksiyonu gibi hayatı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilmektedir. Aort anevrizmalarının başlıca nedenleri arasında sigara kullanımı, beyaz ırk, erkek cinsiyet, aile öyküsü, hipertansiyon, hiperlipidemi, biküspid aort valfi yer almaktadır. Diğer nedenler arasında ateroskleroz, travma, bağ dokusu bozuklukları, enfeksiyonlar ve inflamatuvar hastalıklar yer almaktadır. Son yıllarda lncRNA'lar kardiyovasküler hastalıkların gelişiminde önem kazanmıştır. LncRNA LUCAT1, sitoplazmada transkripsiyon sonrası ve translasyonel süreçlerin düzenleyicisi olarak tanımlanırken, çekirdekteki varlığı epigenetik ve transkripsiyonel düzenlemedeki rollerle ilişkilendirilmiştir. Aort anevrizmalarının gelişiminde yer alan inflamatuvar süreçler, LUCAT1'in ekspresyonunu etkileyerek hastalığın ilerlemesine katkıda bulunabilmektedir. Ayrıca, LUCAT1 vasküler düz kas hücrelerinin fenotipik değişiminin düzenlenmesinde rol oynamaktadır. Çalışmamızın amacı, asendan aort anevrizması (AsAA) olan hastalarda ve sağlıklı kontrollerde lncRNA LUCAT1'in ekspresyon düzeylerini ve inflamatuvar sitokinlerden IL-6 ve TNF-α'nın plazma düzeylerini belirlemektir. Çalışmamızda AsAA tanısı alan 56 hasta ve 74 sağlıklı kontrolde LUCAT1 ekspresyonu kantitatif gerçek zamanlı-polimeraz zincir reaksiyonu (qRT-PCR), IL-6 ve TNF-α sitokin düzeyleri ise ELISA yöntemi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aortic aneurysms are considered serious vascular diseases that are caused by the weakening of the aortic wall, leading to abnormal enlargement of the aorta by ≥50% (by 1.5 times). Therefore, this condition can lead to life-threatening complications such as aortic dissection. The main causes of aortic aneurysms include smoking, white race, male gender, family history, hypertension, hyperlipidemia and bicuspid aortic valve. Other causes include atherosclerosis, trauma, connective tissue disorders, infections, and inflammatory diseases. In the last decade, lncRNAs gained importance in cardiovascular diseases. The lncRNA LUCAT1 has been identified as a regulator of post-transcriptional and translational processes within the cytoplasm, while its presence in the nucleus has been associated with roles in epigenetic and transcriptional regulation. Inflammatory processes involved in the development of aortic aneurysms may contribute to disease progression by influencing the expression of LUCAT1. Furthermore, LUCAT1 plays a role in the regulation of phenotypic changes of vascular smooth muscle cells. The aim of our study was to evaluate the expression levels of lncRNA LUCAT1 and the plasma concentrations of the inflammatory cytokines IL-6 and TNF-α in patients with ascending aortic aneurysm (AsAA) and in healthy controls. In our study, LUCAT1 expression levels were measured using quantitative real-time polymerase chain reaction (qRT-PCR), and plasma concentrations of IL-6 and TNF-α were determined by ELISA in 56 patients diagnosed with AsAA and 74 healthy controls.