Manyetik rezonans enterografi için bakteriyel selüloz katkılı oral kontrast ajan geliştirilmesi
Development of a bacterial cellulose-enhanced oral contrast agent for magnetic resonance enterography
  1. Tez No: 956348
  2. Yazar: ELİF BAYBÖRÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇABUK, PROF. DR. OKTAY ALGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Biotechnology, Microbiology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Manyetik Rezonans Enterografisi (MRE), gastrointestinal sistemin detaylı görüntülenmesi ve hastalıkların tanı ve takibinde yaygın olarak kullanılan ileri bir görüntüleme yöntemidir. Bu görüntüleme tekniğinde, bağırsak lümenini genişletmek ve çevre dokulardan ayırt edilebilmesini sağlamak amacıyla çeşitli oral kontrast ajanlar kullanılmaktadır. Ancak mevcut ajanlar, bağırsak görüntüleme kalitesinde eksiklikler ve hasta toleransının düşük olması gibi bazı sınırlılıklar taşımaktadır. Bu nedenlerle, polisakkarit tabanlı biyouyumlu yeni materyallerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar artmaktadır. Bakteriyel selüloz, biyouyumluluğu, yüksek saflığı ve toksik olmaması gibi avantajlarıyla dikkat çeken bir polisakkarittir. Kombucha kültüründen elde edilen bu materyal, gıda, tıp ve mühendislik gibi farklı alanlarda geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Psyllium ise su ile temas ettiğinde jel faz oluşturan ve ince bağırsakta sindirilemeyen bir diyet lifi olup, özellikle müsilaj tabakası sayesinde gastrointestinal sistemde dayanıklılık göstermektedir. Bu tez çalışmasında, kombucha kültüründen bakteriyel selüloz üretimi gerçekleştirilmiş, psyllium müsilajı ile kompozit yapısı oluşturulmuştur. Kompozitten alınan örnekler sırasıyla su, gastrik ve gastrik-intestinal fazlara maruz bırakılmıştır. Her faz sonrasında örneklerin morfolojik yapıları Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile, yüzey element dağılımı Enerji Dağılımlı X-Işını Spektroskopisi (EDS) ve kimyasal yapılarındaki değişiklikler Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, bakteriyel selüloz-psyllium kompozitinin sindirim simülasyonu boyunca kimyasal stabilitesinin genel olarak muhafaza ettiğini ortaya koymuş ve oral kontrast ajan olarak kullanılmasında potansiyel bir aday olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Magnetic Resonance Enterography (MRE) is an important imaging modality used for detailed visualization of the gastrointestinal system and for the diagnosis and follow-up of diseases. In this imaging technique, various oral contrast agents are utilized to expand the intestinal lümen and enhance the distinction from surrounding tissues. However, current agents have deficiencies in imaging quality such as patient tolerance and inability to adequately inflate the intestine. To solve these problems, new polysaccharide-based materials are being studied. Bacterial cellulose is a polysaccharide that stands out due to its biocompatibility, high purity, and non-toxic nature. Derived from kombucha cultures, this material has a wide range of applications in fields such as food, medicine, and engineering. Psyllium, on the other hand, is a dietary fiber that forms a gel phase upon contact with water and resists digestion in the small intestine, exhibiting notable stability in the gastrointestinal tract due to its mucilage layer. In this study, bacterial cellulose was produced from kombucha, and a composite was developed using psyllium mucilage. The composite samples were subjected sequentially to water(control), gastric and gastric-intestinal phases. After each digestion phase, the morphological characteristics of the samples were examined using Scaning Electron Microscopy (SEM), the surface elemental composition was evaluated by Energy-Dispersite X-ray Spectroscopy (EDS), and the chemical structure was analyzed using Fourier-Transform Infrared Spectroscopy (FTIR). The findings revealed that the composite maintained its chemical stability throughout the digestion simulation and showed potential as an oral contrast agent.