Polatlı tarım işletmesi topraklarında potansiyel yarayışlı azotun bazı kimyasal ve biyolojik yöntemler ile belirlenmesi
Assessment of potentially available soil-N by some chemical and biological methods in Polatlı state farm soils
- Tez No: 95635
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK USTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Doktora Tezi POLATLI TARIM İŞLETMESİ TOPRAKLARINDA POTANSİYEL YARAYIŞLI AZOTUN BAZI KİMYASAL VE BİYOLOJİK YÖNTEMLER İLE BELİRLENMESİ Abdel Karim Hassan AWAD EL KARİM Ankara Üniversitesi Fen Bilimler Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Sadık USTA Jüri : Prof. Dr. Kemal GÜR Prof. Dr. A. Vahap KATKAT Prof. Dr. Sadık USTA Doç. Dr. Süleyman TABAN Doç. Dr. Ali İNAL Toprakların bitkiye yarayışlı azot sağlama yeteneklerini belirlemedeki etkinliklerini değerlendirmek amacıyla, biyolojik aerobik ve anaerobik inkübasyon yöntemleri ile kimyasal ekstraksiyon yöntemleri Orta Anadolu topraklarında potansiyel yarayışlı toprak azotunun tahmininde kullanılmıştır. Bu amaçla, Polatlı Devlet Üretme Çiftliği'ndeki farklı serilerden 31 adet toprak örneği alınmıştır. Toprak örneklerinin potansiyel olarak yarayışlı toprak azotu miktarı biyolojik, aerobik ve anaerobik inkübasyon yöntemleri ile 6 farklı kimyasal ekstraksiyon yöntemi ve mısır bitkisiyle yürütülen bir sera denemesiyle belirlenmiştir. Aerobik inkübasyon yöntemiyle ölçülen mineralize olabilir toprak azotu miktarı 6.34- 74.33 mg Nmin kg“ toprak arasında değişirken, anaerobik inkübasyon yöntemiyle ölçülen değerler 26.02-111.32 mg Nn*, kg”1 toprak arasında değişmiştir. Aerobik inkübasyonla karşılaştırıldığında, anaerobik inkübasyon yöntemiyle elde edilen mineralize olabilir azot değerleri daha yüksek olmuştur. Değerlendirilen 6 kimyasal ekstraksiyon yönteminden 5 tanesi ile biyolojik yöntemler arasında oldukça önemli korelasyon katsayıları bulunmuştur. Fosfat-borat tampon yönteminin sonuçlan biyolojik yöntem sonuçlarıyla iyi ilişkiler vermiştir. Sıcak 2 M KC1 yöntemi de biyolojik yöntemlerle iyi ilişkiler vermesine rağmen, bu yöntemle elde edilen r değerleri fosfat-borat tampon yöntemiyle elde edilenlerden daha küçük olmuştur.Azot yarayışlılığının kimyasal laboratuvar indeksi olan toplam hidrolize olabilir NH4-N' u sonuçlan da biyolojik inkübasyon yöntemleri ve bitkinin azot alımı ile oldukça önemli korelasyonlar oluşturmuştur. Toprak azotu parametrelerinden toprak toplam N'u ile aerobik ve anaerobik inkübasyon yöntemleri arasında da önemlilik derecesi yüksek korelasyonlar bulunmuştur. Diğer taraftan, organik madde ve toprağın başlangıç NH44“ ve NO3”kapsamı gibi diğer toprak azotu parametreleri ile biyolojik yöntemler arasındaki korelasyonlar istatistiki olarak önemsiz çıkmıştır Serada yetiştirilen mısır bitkisinin azot alımı ile aerobik ve anaerobik inkübasyon yöntemiyle ölçülen mineralize olabilir toprak azotu arasında da önemli korelasyonlar bulunmakla birlikte, anaerobik yönteme göre aerobik inkübasyon yöntemiyle elde edilen korelasyon katsayıları daha yüksek olmuştur. Serada yetiştirilen mısır bitkisinin azot alımı ile kullanılan kimyasal ekstraksiyon yöntemlerinden fosfet-borat tempon yöntemi ile alkali KMn04 yöntemi sırası ile en büyük ve en küçük korelasyon katsayısını vermiştir. Toprak azotu parametrelerinden olan organik madde ve toplam toprak azotu ile mısır bitkisinin azot alımı ve kuru ağırlığı arasında önemli korelasyonlar bulunmasına rağmen toprağın başlangıç NH4-N ve NO3-N kapsamı bitkinin azot alımı ve kuru ağırlığı ile ilişki vermemiştir. 2000, 88 sayfe ANAHTAR KELİMELER: potansiyel olarak yarayışlı N, aerobik inkübasyon, anaerobik inkübasyon, kimyasal ekstraksiyon, mineralizasyon, Nam
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis ASSESSMENT OF POTENTIALLY AVAILABLE SOIL NITROGEN BY SOME CHEMICAL AND BIOLOGICAL METHODS IN POLATLI STATE FARM SOHJS Abdel Karim Hassan AWAD EL KARİM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof. Dr. Sadık USTA Jury : Prof. Dr. Kemal GÜR : Prof. Dr. A. Vahap KATKAT : Prof. Dr. Sadık USTA : Assoc. Prof. Dr. Süleyman TABAN : Assoc. Prof. Dr. Ali İNAL In order to evaluate the suitability of methods that determining the ability of soils to supply available N to plant utilization, two biological aerobic and anaerobic incubation procedures and six chemical extraction methods were applied to predict the potentially available soil nitrogen in the Central Anatolian soils. For this purpose, 31 soil samples were taken from different series of Polatlı State Farm. In the soil samples, potentially available soil nitrogen was measured with the methods of biological aerobic and anaerobic incubation procedures, six different chemical extraction methods and a greenhouse pot experiment carried out with maize plant The mineralized nitrogen measured using aerobic incubation procedure ranged between 6.34 and 74.33 mg N,^ kg“1 soil, whereas the results obtained by the anaerobic incubation ranged between 26.02 and 1 1 1.32 mg N^m kg”1 soil. As compared to aerobic, anaerobic method gave higher values for the mineralizable nitrogen. Statistically significant correlation coefficients were found between the biological methods and five of the chemical methods evaluated. Only the alkaline KMnO