Kayseri ili merkez ilçe' de zeytinyağı tüketim tercihlerini belirleyen faktörlerin incelenmesi
Analysis of the factors determining olive oil consumption preferences in the central district of Kayseri province
- Tez No: 956364
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÖKHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Kayseri ili Melikgazi ilçesindeki tüketicilerin zeytinyağı tüketim tercihlerini ve bu tercihlerde etkili olan faktörleri belirlemektir. Araştırmanın uygulama aşamasında ise Kayseri ili Melikgazi ilçesinde yaşayan 400 tüketiciye ulaşılmış ve zeytinyağı tercihlerini ortaya koymak amacıyla konjoint (birleşik) analiz yöntemi kullanılmıştır. Konjoint analizi kapsamında tüketicilerin zeytinyağı tercihlerini etkileyebilecek; fiyat, kalite, ambalaj türü, zeytinyağı rengi ve satın alma yeri gibi özellikler ve bu özelliklerin farklı düzeyleri belirlenerek 16 adet ürün profili (kart) oluşturulmuştur. Katılımcılardan bu ürün profillerini kendi tercih sıralarına göre derecelendirmeleri istenmiştir. Elde edilen veriler, regresyon tabanlı konjoint analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, tüketicilerin zeytinyağı tercihlerinde en önemli faktörün ambalaj türü olduğu saptanmıştır. Ambalaj türünü sırasıyla kalite ve fiyat faktörleri izlemiştir. Fiyatın artmasıyla birlikte ürün tercihinin de artması, tüketicilerin fiyatı bir kalite göstergesi olarak algıladıklarına işaret etmektedir. Satın alma yeri ve zeytinyağı rengi ise diğer faktörlere kıyasla tüketici tercihlerinde daha az etkili bulunmuştur. Bu bulgular, Kayseri'deki tüketicilerin zeytinyağı satın alırken ambalaja ve kaliteye büyük önem verdiğini, fiyat beklentilerinin ise kalite algısıyla paralel şekillendiğini göstermektedir. Çalışmanın sonuçları, zeytinyağı üreticileri ve pazarlamacıları için ürün geliştirme, fiyatlandırma ve pazarlama stratejileri oluşturma süreçlerinde yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the olive oil consumption preferences of consumers in the Melikgazi district of Kayseri and the factors affecting these preferences. In the application phase of the research, 400 consumers living in the Melikgazi district of Kayseri were reached, and the konjoint analysis method was used to reveal their olive oil preferences. Within the scope of the konjoint analysis, features that could affect consumers' olive oil preferences, such as price, quality, packaging type, olive oil color, and place of purchase, and different levels of these features were determined, and 16 product profiles (cards) were created. Participants were asked to rate these product profiles according to their own preference order. The obtained data were evaluated by regression-based konjoint analysis. As a result of the research, it was determined that the most important factor in consumers' olive oil preferences is the packaging type. Packaging type was followed by quality and price factors, respectively. The fact that product preference increases with increasing price indicates that consumers perceive price as an indicator of quality. Place of purchase and olive oil color were found to be less effective in consumer preferences compared to other factors. These findings show that consumers in Kayseri attach great importance to packaging and quality when purchasing olive oil, and their price expectations are shaped in parallel with their quality perception. The results of the study are guiding for olive oil producers and marketers in the processes of product development, pricing, and creating marketing strategies.