Pirimidin türevli yeni sentez bileşiklerin mide kanseri üzerindeki anti-kanser etkilerinin belirlenmesi
Evaluation of the anti-cancer activityofnovelpyrimidine-based compounds against gastric cancer
- Tez No: 956365
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM TÜRKSOY TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yeni sentez pirimidin türevli bileşiklerin mide kanseri üzerindeki anti-kanser aktivitesinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada mide kanseri hücre hattı HGC-27 ve sağlıklı fibroblast hücre hattı CCD-1072Sk hücrelerinde yeni sentezlenen 12 maddenin hücre canlılıkları üzerindeki etkisi belirlenmiş ve 10 µM altında IC 50 gösteren bileşikler belirlenmiştir. Belirlenen bileşiğin kanser ile ilişkili hücresel olaylar üzerindeki etkisi Eş Zamanlı- kantitatif Polimeraz Zincir Reaksiyonu ile belirlenmiştir. Koloni oluşturma, yarık iyileştirme ve hücre morfolojisi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Hücre döngüsü ve apoptoz üzerindeki etkisi akış sitometrisi kullanılarak tespit edilmiştir. Bulgular: Sentezlenen bileşiklerden bileşik 5, 10 µM altında IC 50 değerine sahip tek bileşik olarak belirlenmiş ve çalışmalarda kullanılmaya karar verilmiştir. DNA hasarının onarılması, hücre döngüsü ve apoptoz ile ilişkili genlerde etkili olduğu tespit edilmiştir. Hücre döngüsü üzerinde G0-G1 fazında tutukluk yaptığı ve apoptoza yönlendirdiği bulunmuştur. Bileşik 5 uygulaması çoklu çekirdek oluşumu ve tek çekirdekli dev hücre oluşumuna yol açtığı belirlenmiştir. Son olarak yarık iyileşmesini ve koloni oluşumunu baskıladığı gösterilmiştir. Sonuç: Sonuç olarak pirimidin içeren yeni sentez bileşiklerden Bileşik 5'in mide kanseri üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the anti-cancer activity of novel synthesized pyrimidine derivative compounds on gastric cancer. Materials and Methods: In this study, the effects of 12 newly synthesized compounds on cell viability were assessed in the gastric cancer cell line HGC-27 and the healthy fibroblast cell line CCD-1072-sk, and compounds exhibiting IC50 values below 10 µM were identified. The impact of the identified compound on cancer-related cellular events was evaluated using Concurrent Quantitative Polymerase Chain Reaction. The effects on colony formation, wound healing, and cell morphology were examined. The influence on the cell cycle and apoptosis was analyzed through flow cytometry. Results: Among the synthesized compounds, compound 5 was identified as the only compound with an IC50 value below 10 µM and was selected for further studies. It was found to be effective in genes related to DNA repair, cell cycle, and apoptosis. It was determined that compound 5 caused G0-G1 arrest in the cell cycle and directed cells towards apoptosis. The application of compound 5 resulted in the formation of multinucleated cells and giant cells with a single nucleus. Finally, it was found to reduce wound healing and inhibit colony formation. Conclusion: In conclusion, the novel synthesized pyrimidine derived compound, compound 5, has been shown to be effective in gastric cancer.