Sağlıklı yetişkinlerde statik ve dinamik denge performansı ile temporomandibular disfonksiyon semptomları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between static and dynamic balance performance and temporomandibular dysfunction symptoms in healthy adults
  1. Tez No: 956369
  2. Yazar: MERT DURUKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZEL ÇELİK GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, sağlıklı yetişkinlerde temporomandibular disfonksiyon (TMD) semptomları ile denge performansı arasındaki ilişkinin araştırılması amacıyla planlandı. Çalışmamıza 18-30 yaş arası, dahil edilme kriterlerine uyan ve değerlendirmeleri tamamlayan 90 gönüllü üniversite öğrencisi dahil edildi. Katılımcıların TMD semptomları Temporomandibular Disfonksiyon Teşhis Kriterleri (TMD/TK) Klinik Muayene Formu ile, TMD varlığı Fonseca Anamnestik Anketi (FAA) ile, TME bölgesinde hissettikleri ağrı Numerik Ağrı Skalası (NAS) ile, baş öne postürü gonyometre ile, masseter kasının basınç ağrı eşiği algometre ile, statik ve dinamik denge performansı The CoreBalance System ile değerlendirildi. Denge performansı sırasında masseter kas aktivasyonları Neurotrac Myoplus Pro 4 yüzeyel EMG cihazı ile kaydedildi. FAA skorları, TME'ya ait istirahat ve çiğneme sırasında hissedilen ağrı ve hareket açıklığı ile denge performansı skorları arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı (p>0.05). Sağ ve sol masseter kasının basınç ağrı eşiği ile denge performansı arasında negatif orta düzeyde anlamlı ilişkiler tespit edildi (p0.05). Sonuç olarak bu çalışmada denge performansı ile TMD arasında direkt bir ilişki olmadığı, masseter kasına ait düşük basınç ağrı eşiği ve artmış baş öne postürünün denge performansında azalma ile ilişkili olduğu ve denge performansı sırasında masseter kasında spontan aktivasyon oluştuğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the relationship between temporomandibular dysfunction (TMD) symptoms and balance performance in healthy adults. The study included 90 volunteer university students aged 18-30 who met the inclusion criteria and completed the evaluations. TMD symptoms of the participants were evaluated by Temporomandibular Dysfunction Diagnostic Criteria (TMD/DDK) Clinical Examination Form, presence of TMD was evaluated by Fonseca Anamnestic Questionnaire (FAA), pain felt in the TMJ region was assessed by Numeric Pain Scale (NAS), head forward posture was evaluated by goniometer, pressure pain threshold of masseter muscle was assessed by algometer, static and dynamic balance performance was evaluated by The CoreBalance System. The Neurotrac Myoplus Pro 4 superficial EMG device recorded masseter muscle activations during balance performance. No significant correlation was found between FAA scores, TMJ pain at rest and during mastication, range of motion and balance scores (p>0.05). Negative and moderately significant relationships were found between the pressure pain threshold of the right and left masseter muscle and balance performance (p0.05). In conclusion, this study showed no direct relationship between balance performance and TMD; the low-pressure pain threshold of the masseter muscle and increased head forward posture were associated with decreased balance performance, and spontaneous activation of the masseter muscle occurred during balance performance.