Toplu teslimat ile hibrit akış tipi çizelgeleme problemi optimizasyonu
Optimization of hybrid flow shop scheduling problem with batch delivery
  1. Tez No: 956368
  2. Yazar: SEYİT FURKAN KAÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN ÇİL, DOÇ. DR. DAMLA KIZILAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında, toplu teslimat ile hibrit akış tipi çizelgeleme problemi (TT-HATÇP) çalışılmıştır. Problemde, işler belirli aşamaları takip ederek birden fazla makine üzerinde işlenmekte ve tamamlandıktan sonra aynı müşteriye ait olan siparişler toplu olarak teslim edilmektedir. Bu sayede hem çizelgeleme hem de toplu teslimat problemlerinin birbirleri üzerindeki etkisi dikkate alınmıştır. Çalışmada, tanımlanan problem için toplam gecikme maliyetini minimize etmeyi amaçlayan iki matematiksel model önerilmiştir. İlk olarak TT-HATÇP'yi çözmek amacıyla bir Karma Tam Sayılı Doğrusal Programlama (KTDP) modeli geliştirilmiştir. İkinci olarak ise, alternatif çözüm yaklaşımlarının değerlendirilmesi amacıyla bir Kısıt Programlama (KP) modeli geliştirilmiştir. Ayrıca, büyük ölçekli problemlere uygulanabilirliği artırmak amacıyla Tavlama Benzetimi (TB) ve İteratif Açgözlü (İA) algoritma olmak üzere iki sezgisel algoritma sunulmuştur. Geliştirilen algoritmalar, farklı problem boyutlarında deneysel olarak test edilmiş ve çözüm kalitesi ile hesaplama süreleri bakımından karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde, TB algoritmasının matematiksel modellere ve İA algoritmasına göre daha iyi performans gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the hybrid flow shop scheduling problem with batch delivery (HFSP-BD) is studied. In this problem, jobs are performed on multiple machines following a specific sequence of stages and then they are delivered to customers in batches. This approach enables the simultaneous consideration of the interactions between the scheduling and batch delivery problems. Two mathematical models are proposed to minimize the total tardiness cost. First, a mixed-integer linear programming model is developed to solve the HFSP-BD. Second, a constraint programming model is formulated to evaluate alternative solution approaches. In addition, two heuristic algorithms, namely Simulated Annealing (SA) and Iterated Greedy (IG), are designed to enhance applicability to large-scale problem instances. The proposed algorithms are experimentally tested on different problem sizes and compared in terms of solution quality and computational time. The results indicate that the SA algorithm outperforms both the mathematical models and the IG algorithm.