Komor Adalarında helal turizmin geliştirilmesi üzerine bir saha araştırması
A field study on the development of halal tourism in the Comoros Islands
  1. Tez No: 956392
  2. Yazar: ABDOURAHMANE ALİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Komor Adaları'nda helal turizmin mevcut potansiyelini ortaya koymak ve geliştirilmesini sağlayacak yöntem ve stratejileri belirleyerek uygulanabilir, sürdürülebilir ve standart bir helal turizm modeli oluşturmaktır. Araştırma, nitel yöntemle tasarlanmış olup, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini, Afrikanın hint okyanusunda önemli turizm potansiyeline sahip ülkeler arasında yer alan Komor Adaları oluşturmaktadır. Bu kapsamda ülke turizminin temel aktörleri ve politika oluşturma süreçlerinde söz sahibi, karar verici konumdaki paydaşlarla kapsamlı ve derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi, çalışmanın amaçları doğrultusunda üç ayrı gruptan oluşturulmuştur. Birinci grup, ülke genelindeki büyük ölçekli otel işletmelerinde üst ve orta düzey yöneticilik yapan toplam 20 kişiden oluşmaktadır. İkinci örneklem grubunu ülkenin turizm politikalarını şekillendiren ve uygulayan Milli Turizm Ofisi'nde görev yapmakta olan 11 yetkili oluşturmaktadır. Üçüncü ve son grup ise turizm geliştirme sürecinde önemli rol oynayan Milli Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 5 yetkiliden oluşmaktadır. Toplamda 36 katılımcı ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Derinlemesine mülakatlardan elde edilen veriler, MAXQDA yazılımı aracılığıyla sistematik ve ayrıntılı şekilde analiz edilmiş, elde edilen bulgular ilgili literatür ışığında yorumlanarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre Komor Adaları'nda helal turizm kavramının henüz yeterince anlaşılmadığı, toplumda kavramsal bazı belirsizliklerin bulunduğu tespit edilmiştir. Buna rağmen ülke nüfusunun neredeyse tamamının Müslüman olması, helal turizmin gelişimi açısından önemli bir avantajdır. Zaten Komor insanı turizm faaliyetlerinde helal turizm anlayış ına uygun davranış sergilemektedir. Bu bağlamda Komor halkı günlük yaşam pratiklerinde ve turizm faaliyetlerinde büyük ölçüde helal anlayışa uygun davrandığı gözlemlenmiştir. Bu doğrultuda, standart ve sistematik bir helal turizm modelinin oluşturulması, öncelikle ülke içinde etkin biçimde uygulanması ve ardından küresel düzeyde tanıtılarak uluslararası pazarlara sunulması gerektiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca geliştirilecek helal turizm modelinin ülke ekonomisine ciddi bir canlılık katacağı, istihdam olanaklarını artıracağı, Komor Adaları'nın turizm altyapısını güçlendireceği ve ülkeyi uluslararası düzeyde helal turizm cazibe merkezi hâline getireceği konusunda tüm turizm paydaşlarının ortak görüş içinde oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the current potential of halal tourism in the Comoros Islands and to develop a feasible, sustainable, and standardized halal tourism model by determining the appropriate methods and strategies for its enhancement. Designed according to qualitative research methodology, the study employed semi-structured interviews as a data collection instrument. The research setting is the Comoros Islands, a country recognized as having significant tourism potential within the ocean Indian African continent. Accordingly, comprehensive and in-depth interviews were conducted with key tourism stakeholders and decision-makers who play an influential role in policy-making processes within the country's tourism sector. The study's sampling framework consists of three distinct groups aligned with the objectives of the research. The first group comprises 20 senior- and middle-level managers employed in large-scale hotel establishments across the country. The second sample group consists of 11 officials working in the National Tourism Office, responsible for shaping and implementing national tourism policies. The third and final group includes 5 officials from the Ministry of National Culture and Tourism, who hold key roles in the process of tourism development. In total, face-to-face interviews were carried out with 36 participants. Data obtained from these in-depth interviews were analyzed systematically and rigorously using the MAXQDA software, with findings subsequently interpreted within the framework of relevant academic literature. According to the results of the research, it has been determined that the concept of halal tourism in Comoros is not yet sufficiently understood and there are some conceptual uncertainties in the society. Despite this, the fact that almost all of the country's population is Muslim is an important advantage for the development of halal tourism. In fact, Comorian people behave in accordance with the halal tourism concept in tourism activities. In this context, it has been observed that the people of Comoros behave in accordance with the halal understanding to a great extent in their daily life practices and tourism activities. Accordingly, it has been concluded that a standardized and systematic halal tourism model should be created, firstly implemented effectively within the country and then promoted globally and presented to international markets. In addition, it was determined that all tourism stakeholders were in agreement that the halal tourism model to be developed would add significant vitality to the country's economy, increase employment opportunities, strengthen the tourism infrastructure of Comoros, and make the country an international halal tourism attraction center.