Bilecik ili küre ve çaltı köyleri ile çevresi florası
Flora of küre and çalti villages and surroundings in Bilecik province
  1. Tez No: 956408
  2. Yazar: MERTCAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ATAŞLAR GÖYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ülkemiz yer aldığı fitocoğrafik bölgelerin geçit kuşağı üzerinde bulunan Bilecik ili, bitki çeşitliliği açısından önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle birçok bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bölgenin, Sakarya Nehri'nin kıyısında konumlanmış ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması biyoçeşitlilik açısından önemlidir. Çalışmada, Bilecik ili Söğüt ilçesinin floristik yapısını incelenmek için ilçenin biyoçeşitlilik açısından önemli bir kısmını oluşturan Küre ve Çaltı Köyleri ile çevresindeki bölge seçilmiştir. Bu bölgede, 2023 ve 2024 yıllarının Mart ayından Kasım ayına kadar on beş günlük periyotlar halinde arazi çalışmaları gerçekleştirilmiş olup bitkilerin yaprak, çiçek ve meyve/tohum durumlarından örnekler toplanılmış ve tür tayinleri yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda bölgede 48 familyaya ait 210 tür olduğu ve 3 türün endemik olduğu bulunmuştur. Tür sayısı açısından zengin familyalar şu şekilde sıralanmıştır Asteraceae, Fabaceae, Rosaceae, Poaceae, Laminaceae, Brassicaceae.
Özet (Çeviri)
Bilecik Province, located in the transitional zone of Turkey's phytogeographical regions, holds significant importance in terms of plant diversity. The region hosts a wide range of plant species, largely due to its position along the banks of the Sakarya River and its historical role as a home to various civilizations, which has further contributed to its biodiversity. In this study, the villages of Küre and Çaltı and their surrounding areas recognized as key locations for biodiversity within the Söğüt district of Bilecik Province were selected to investigate the floristic structure of the region. Fieldwork was conducted at fifteen-day intervals between March and November during the years 2023 and 2024. During these surveys, samples of leaves, flowers, and fruits/seeds were collected and subsequently identified. As a result of the study, a total of 210 plant species belonging to 48 families were recorded in the region, three of which are endemic. The families with the highest number of species were Asteraceae, Fabaceae, Rosaceae, Poaceae, Lamiaceae, and Brassicaceae.