Aksaray Üniversitesi Veteriner Fakültesi akademik-idari personel ve öğrencilerinin beslenme alışkanlıklarını saptama
Aksaray University Faculty of Veterinary Medicine administrative-academic personnel and students' obesity awareness and nutritional habits determination
- Tez No: 956407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDERAT GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Veteriner Hekimliği, Nutrition and Dietetics, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Besin Hijyeni ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünya Sağlık Örgütü evrensel bir epidemi olarak açıkladığı obezite, morbidite ve mortaliteyi ciddi derecede tesiri altına alan, önemli ölçülere sahip bir problemdir. Obezite gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde en ciddi sağlık problemleri arasında yer almakta ve yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Obezite oluşumunda hatalı beslenme, fiziksel aktivite azlığı, hormonal, genetik bozukluklar, psikolojik sorunlar ve benzeri faktörler yer almaktadır. Bu çalışma Aksaray Üniversitesi Veteriner Fakültesi İdari-Akademik Personel ile Öğrencilerinin obezite farkındalık ve beslenme alışkanlıklarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan bu çalışma Aksaray Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde Şubat2025 -Nisan 2025 tarihleri arasında, gönüllülük esasına dayanak 108'i erkek, 74'ü kadın olan toplamda 182 kişiye yapılmıştır. Veriler, araştırmacı eşliğinde yüz yüze olarak toplanmıştır. Anket formu konu ile ilgili literatürden yararlanılarak hazırlamıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity, which the World Health Organization (WHO) has declared as a universal epidemic, is a problem of significant dimensions that seriously affects morbidity and mortality. Obesity is among the most serious health problems in developed and developing countries and significantly affects the quality of life. Obesity is caused by factors such as malnutrition, lack of physical activity, hormonal and genetic disorders, psychological problems, etc. This study was conducted to determine the obesity awareness and nutritional habits of Aksaray University Faculty of Veterinary Medicine Administrative-Academic Staff and Students. This cross-sectional and descriptive study was conducted at Aksaray University Faculty of Veterinary Medicine between February 2025 and April 2025, on a volunteer basis, with a total of 182 people, 108 male and 74 female. Data were collected face to face with the researcher. The questionnaire form was prepared by using the relevant literature.