İsmail Sabri Paşa'nın şiirlerinin tematik yönden incelenmesi ve sanatsal özellikleri
Thematic analysis and artistic features of İsmail Sabri Pasha's poems
- Tez No: 956418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH GÜMÜŞSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez, Mısır'ın modernleşme sürecinde önemli bir entelektüel figür olan İsmail Sabri Paşa'nın şiirlerini tematik ve sanatsal yönleriyle incelemektedir. Paşa'nın mersiye, medih, vatan sevgisi ve toplumsal içerikli şiirleri, yaşadığı dönemin toplumsal ve siyasal bağlamı içerisinde değerlendirilmiş; bu eserlerin hem bireysel duyarlılıkları hem de kolektif hafızayı yansıtan nitelikleri ortaya konmuştur. Çalışmada, Sabri Paşa'nın klasik Arap şiir geleneği ile modern edebiyat anlayışını nasıl birleştirdiği analiz edilerek Doğu ve Batı edebiyatları arasında kurduğu estetik köprü irdelenmiştir. Şiirlerinde yer alan belâgat sanatları (cinas, tıbak, tekrar) teknik ve içerik yönünden değerlendirilmiş; dilsel ustalığı, ifade derinliği ve şiirsel yapısı üzerinden çözümlemeler yapılmıştır. Ayrıca, şairin dönemin edebî ortamına ve toplumsal yapısına etkileri incelenmiş, eserlerinin Arap edebiyatı tarihi içindeki yeri ve önemi vurgulanmıştır. Bu bağlamda, İsmail Sabri Paşa'nın şiirlerinin hem tarihsel belge niteliği taşıdığı hem de klasik ve modern edebiyat arasında özgün bir geçiş noktası sunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the poetry of Ismail Sabri Pasha, a prominent intellectual figure in Egypt's modernization period, focusing on its thematic and artistic dimensions. The study analyzes his elegies, panegyrics, patriotic verses, and socially engaged poems within the socio-political context of his time, highlighting how these works reflect both personal sensitivity and collective memory. It aims to explore how Sabri Pasha combined the classical Arabic poetic tradition with modern literary elements, thereby establishing an aesthetic bridge between Eastern and Western literatures. The rhetorical devices in his poetry—such as jinās (paronomasia), ṭibāq (antithesis), and takrīr (repetition)—are examined in terms of their technical and semantic aspects, shedding light on the poet's linguistic mastery and expressive depth. Moreover, the study investigates the poet's influence on the literary environment of his era and assesses the contribution of his works to the literary discourse of the time. The thesis concludes that Ismail Sabri Pasha's poetry serves both as a historical document and as a unique example of the fusion between classical and modern literary aesthetics in the Arabic literary tradition.