Bireyciliğin temellendirilmesi
Justification of individualism
- Tez No: 956419
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireycilik düşüncesinin felsefi ve metodolojik kapsamını ve onun kolektivist yaklaşımlar karşısındaki geçerliliğinin nedenlerini ortaya koymaktır. Bu amaçla, öncelikle insan bireyi ve onun doğası üzerinde durulmuş, ardından birey ile toplum arasındaki ilişki incelenmiş ve son olarak bireycilik düşüncesinin farklı sosyal bilim alanlarındaki tezahürleri ele alınmış ve gerekçelendirilmeye çalışılmıştır. Ontolojik bağlamda bireyciliğin bireyi toplumsal yönünden soyutlanmış bir varlık olarak ele aldığı yönündeki yaygın eleştirinin neden hatalı olduğuna işaret edilmiş; bireyciliğin bireyin toplumsal yönünü reddetmediğini, fakat bireyin toplumsal bir yönünün olmasının onun toplumsallıktan ibaret bir varlık olup kendi düşünceleri ve davranışları üzerinde kontrolü olamayacağı anlamına gelmediğini ve bireyin kendi düşünce ve davranışları üzerinde öz kontrole sahip olmasının onun toplumsallığıyla ters düşmeyeceğini göstermek hedeflenmiştir. Ahlaki bağlamda ise bireyin bir değer olarak neden tüm kolektif yapıların üzerinde olduğu ve evrensel insan haklarının neden sadece bireyden hareketle temellendirilebileceği üzerinde durulmuştur. Bireyciliğin, toplumun ve kolektif yapıların gerçekliğini, failliğini ve birey üzerindeki etkisini yadsımadığı, fakat bu yapıların gerçekliğinin bireye öncelenebileceği ve bunların bireyi bir varlık olarak inşa eden yegâne unsurlar oldukları yönündeki indirgemeci yaklaşımı eleştirdiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to put forth and clarify the philosophical and methodological scope of individualism and the reasons for its validity against collectivist approaches. For this purpose, firstly the human individual and its nature have been elaborated, then the relationship between the individual and society has been examined and finally the manifestations of individualism in different fields of social sciences have been discussed and tried to be justified. In the ontological context, it has been pointed out why the common criticism that individualism regards the individual as an entity that is isolated from its social aspect is wrong and it has been aimed to show that individualism does not reject the social aspect of the individual, and the fact that individual has a social aspect does not mean that the individual is nothing more than a social being and cannot have self-control over his/her own thoughts and actions, and that the individual having self-control over his/her own thoughts and actions does not contradict his/her sociality. In the moral context, it is emphasized why the individual is above all collective structures as a value and why universal human rights can only be justified through the individual. It has been stated that individualism does not deny the reality, agency and impact of society and collective structures on the individual, but it criticizes the reductionist approach that the reality of these structures can be prioritized over the individual and that these are the only elements that construct the individual as an entity.