Sağlık iletişimde sosyal medya kullanımı ve sağlık okuryazarlığına etkisi
Social media use in health communication and its impact on health literacy
- Tez No: 956417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUDE YASEMİN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, sağlık iletişiminde sosyal medya kullanımının sağlık okuryazarlığı davranış niyetleri üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evreninini, sosyal medya kullanan 18 yaşından büyük bireyler oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde, araştırmaya katılmayı kabul eden gönüllü bireyler araştırmanın amacı ve kapsamı hakkında bilgilendirilmiştir. Basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile Toplamda 400 kişiye anket uygulanmış; eksik ve hatalı işaretlemeler nedeniyle analize elverişli 392 anket analiz sürecine dahil edilmiştir. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analizler öncesinde verilerin normal dağılım varsayımını karşılayıp karşılamadığı basıklık (kurtosis) ve çarpıklık (skewness) değerleri incelenerek değerlendirilmiş ve Q-Q plot grafikleri incelenmiştir. Ayrıca, veri setindeki uç değerler Mahalanobis uzaklığı kullanılarak tespit edilmiş ve analizlerden çıkarılmıştır. İkili grup karşılaştırmalarında bağımsız örneklem (t-testi), üç ve daha fazla grup karşılaştırmalarında tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. ANOVA sonucunda gruplar arasında anlamlı farklılık tespit edildiğinde, farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için post-hoc Tukey HSD testi uygulanmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar neticesinde sağlık okuryazarlığı davranışsal niyet üzerinde sosyal medya kullanımının anlamlı etkisinin olmadığını, sosyal medyadaki kaynağın güvenilirlik algısının sosyo-demografik özelliklere göre degişiklik gösterdigini ve sağlık okuryazarlığının sosyo-demoğrafik özelliklere göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to examine the effect of social media use in health communication on health literacy behavioral intentions. For this purpose, a quantitative research method was used. The universe of the study consists of individuals over the age of 18 who use social media. During the data collection process, volunteer individuals who agreed to participate in the study were informed about the purpose and scope of the study. A total of 400 people were surveyed using the simple random sampling method; 392 surveys suitable for analysis due to missing and incorrect markings were included in the analysis process. Data analysis was carried out using the IBM SPSS Statistics package program. Before the analyses, whether the data met the normal distribution assumption was evaluated by examining the kurtosis and skewness values and Q-Q plot graphics were examined. In addition, extreme values in the data set were detected using the Mahalanobis distance and removed from the analyses. Independent sample (t-test) was used in paired group comparisons, and one-way analysis of variance (ANOVA) was used in three or more group comparisons. When a significant difference was detected between the groups as a result of ANOVA, post-hoc Tukey HSD test was applied to determine which groups the difference was between. Linear regression analysis was applied to examine the relationships between continuous variables. As a result of the results obtained, it was concluded that social media use did not have a significant effect on health literacy behavioral intention, the perception of the reliability of the source in social media varied according to socio-demographic characteristics, and health literacy differed according to socio-demographic characteristics.