Aldatıcı reklamların tüketici algısı üzerinde marka imajı ve marka sadakatine etkisi
The effect of deceptive advertising on consumer perception, brand image and brand loyalty
  1. Tez No: 956430
  2. Yazar: ERKUT KULDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İMRAN ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışma takviye edici gıda sektörü özelinde aldatıcı reklamların tüketici algılarının marka imajı ve müşteri sadakati üzerindeki etkilerini incelemektir. Günümüzde sağlıklı yaşam ve bağışıklık sistemini destekleyici ürünlere yönelik tüketici talebinde önemli bir artış gözlemlenmektedir. Bu durum, sektörde hızlı büyümeye ve yoğun rekabete yol açmakta; bazı firmalar, tüketicileri yanıltıcı içerikler barındıran etik dışı reklam uygulamalarına başvurmaktadır. Aldatıcı reklamların tüketici algısını ve sadakatini nasıl etkilediğini anlamak, pazarlama stratejilerinin ve tüketici politikalarının etkinliği açısından önem taşımaktadır. Araştırmada, aldatıcı reklam algısının marka imajı ve müşteri sadakati üzerindeki etkilerini ölçmek üzere nicel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Gaziantep ilinde yaşayan ve amaçlı örneklem yöntemiyle seçilen 18 yaş üstü 399 tüketiciye çevrimiçi anket uygulanmıştır. Anket formunda katılımcıların demografik bilgileri, aldatıcı reklamlara yönelik algıları, marka imajı ve sadakat düzeylerini ölçmeye yönelik sorular yer almıştır. Toplanan veriler SPSS ve AMOS istatistik programları kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerde güvenilirlik, doğrulayıcı faktör analizi ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları, aldatıcı reklamların tüketicilerin marka imajını olumsuz yönde etkilediğini ve müşteri sadakatini önemli ölçüde azalttığını ortaya koymuştur. Tüketicilerin özellikle sağlıkla ilgili ürünlerde reklamlarda yer alan yanıltıcı bilgilere karşı duyarlı olduğu belirlenmiştir. Etik ve şeffaf reklam uygulamalarının tüketici güvenini sağlamada kritik rol oynadığı sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda, sektördeki reklam denetimlerinin güçlendirilmesi ve tüketici bilinçlendirme faaliyetlerinin artırılması gerektiği vurgulanmıştır. Bu çalışma, sektördeki aldatıcı reklam uygulamalarının olumsuz etkilerini ortaya koyarak akademik literatüre ve ilgili politika yapıcılarına öneriler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of deceptive advertisements on consumer perceptions, brand image and customer loyalty in the food supplement sector. Today, there is a significant increase in consumer demand for healthy living and immune system supporting products. This situation leads to rapid growth and intense competition in the sector; some companies resort to unethical advertising practices that contain misleading content for consumers. Understanding how deceptive advertisements affect consumer perception and loyalty is important for the effectiveness of marketing strategies and consumer policies. A quantitative research method was adopted in the study to measure the effects of deceptive advertisement perception on brand image and customer loyalty. An online survey was applied to 399 consumers over the age of 18 living in Gaziantep province and selected with the purposeful sampling method. The survey form included questions to measure the demographic information of the participants, their perceptions of deceptive advertisements, brand image and loyalty levels. The collected data were analyzed using SPSS and AMOS statistical programs. Reliability, confirmatory factor analysis and regression analyses were performed in the analyses. The analysis results revealed that misleading advertisements negatively affect consumers' brand image and significantly reduce customer loyalty. It was determined that consumers are particularly sensitive to misleading information in advertisements for health-related products. It was concluded that ethical and transparent advertising practices play a critical role in ensuring consumer trust. In this context, it was emphasized that advertising controls in the sector should be strengthened and consumer awareness activities should be increased. This study aims to present suggestions to academic literature and relevant policy makers by revealing the negative effects of misleading advertising practices in the sector.