Elektronik ticarette aldatıcı reklamlara karşı tüketicinin korunması yolları ve aldatıcı reklamların denetimi
Protection of the consumer against misleading advertisements in electronic commerce and control of misleading advertisements
  1. Tez No: 816530
  2. Yazar: MÜGE NAZİLLİ BİLGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE ÖZGÜR FALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte, ticaret, elektronik ortama taşınarak tüm iş ve işlemler elektronik ticaret vasıtasıyla yapılmaya başlanmıştır. Bu gelişme tüm sektörlerin iş yapış yöntemlerini değiştirmiştir. Özellikle işletmeler işlemlerini elektronik ticaret vasıtasıyla gerçekleştirmeye başlamışlardır. Tüketicilerin de elektronik ticareti kullanmaya başlamasıyla birlikte işletmeler, reklam ve tanıtım faaliyetlerini elektronik mecralar üzerinden yapmaya başlamış ve böylelikle e-reklamcılık ortaya çıkmıştır. Reklamlar, tüketici ile işletmeler arasında köprü görevi gören araçlardır. İşletmeler, reklamlar aracılığıyla ürün veya hizmetlerinin satışını ve markalarının tanınırlığını arttırmaya çalışırlar. Tüketiciler de reklamlar sayesinde ürün veya hizmetler hakkında detaylı bilgi sahibi olup kıyaslama imkanı bulurlar. Bu sebeple reklamlar hem rekabetin sağlanması hem de tüketicinin aydınlatılması noktasında büyük öneme sahiptirler. E-reklamcılıkla birlikte çeşitli reklam türleri ortaya çıkmıştır. Bu e-reklamlar vasıtasıyla reklam verenler zaman zaman hukuka uygun olmayan, aldatıcı reklamlar yapabilmektedirler. Elektronik mecraların denetiminin zayıf olması ve konuya ilişkin yeterince bilgi sahibi olunmaması nedeniyle işletmeler, aldatıcı reklam yapma yolunu tercih etmekte ve böylelikle tüketiciyi yanıltarak tüketicinin satın alma iradesini etkilemektedirler. Aldatıcı reklam tüketicinin mağdur olmasına neden olduğu gibi rakip firmalar nezdinde de haksız rekabet oluşturarak rekabet piyasasını olumsuz yönde etkilemektedir. Çalışmamızda, Elektronik Ticarette Aldatıcı Reklamlara Karşı Tüketicinin Korunması Yolları ve Aldatıcı Reklamların Denetimi konusu ele alınmıştır. Konunun daha iyi anlaşılması için öncelikle elektronik ticaret ve tüketici kavramları açıklığa kavuşturulmuştur. Akabinde, aldatıcı reklam kavramı irdelenerek tüketicilerin elektronik ticarette karşılaştığı e-reklamlara değinilmiştir. E-reklamların aldatıcı reklam olarak yapılması halinde ise tüketicinin korunması yolları ile aldatıcı reklamın denetim mekanizmaları anlatılmıştır. Tüm bu kavramlar açıklanırken yer yer Reklam Kurulu kararlarından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the development of technology, trade has moved to the electronic environment and all business and transactions have started to be carried out through electronic commerce. This development has changed the business methods of all sectors. Especially businesses have started to carry out their transactions through electronic commerce. As consumers started to use electronic commerce, businesses started to carry out their advertising and promotional activities through electronic media and thus e-advertising emerged. Advertisements are tools that act as a bridge between consumers and businesses. Businesses try to increase the sales of products or services and the recognition of brands through advertisements. Consumers also have detailed information about products or services through advertisements and find the opportunity to compare them. For this reason, advertisements are of great importance both in terms of ensuring competition and enlightening the consumer. Various new types of advertisements have emerged with e-advertising. Through these e-advertisements, advertisers may sometimes make deceptive advertisements that are not in accordance with the law. Due to the weak control of electronic media and the lack of sufficient knowledge on the subject, businesses prefer to make deceptive advertisements and thus mislead the consumer and affect the will to purchase. Deceptive advertising not only causes the consumer to be victimized, but also negatively affects the competition market by creating unfair competition for competitors. In our study, the ways of consumer protection against deceptive advertisements in electronic commerce and the control of deceptive advertisements are discussed. For a better understanding of the subject, firstly, the concepts of electronic commerce and consumer are clarified. Subsequently, the concept of deceptive advertisement is examined and e-advertisements that consumers encounter in electronic commerce are mentioned. In the event that e-advertisements are made as deceptive advertisements, the ways of consumer protection and the control mechanisms of deceptive advertising are explained. While explaining all these concepts, the decisions of the Advertising Board have been utilized from time to time.