Erişkin popülasyonda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu belirtileri ile bağımlılıklar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between attention deficit hyperactivity disorder symptoms and addictions in the adult population
  1. Tez No: 956459
  2. Yazar: MEHMET FATİH ÖZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), yaşam boyu sürebilen, dürtüsellik, dikkat eksikliği ve hiperaktivite semptomları ile karakterize edilen bir nörogelişimsel bozukluktur. Literatürde, DEHB'nin hem kimyasal bağımlılıklar hem de davranışsal bağımlılıklar açısından yüksek risk taşıdığına dair kanıtlar giderek artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, birinci basamak sağlık hizmetlerine başvuran 18-45 yaş aralığındaki bireylerde DEHB belirtileri ile internet bağımlılığı, akıllı telefon bağımlılığı ve sigara bağımlılığı düzeyleri arasındaki ilişkileri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel ve analitik araştırma, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran 18-45 yaş aralığındaki bireyler üzerinde yürütülmüştür. Çalışma kapsamında sosyodemografik veri formunun yanı sıra dört farklı ölçek uygulanmıştır: Wender Utah Derecelendirme Ölçeği (WUDÖ) ile DEHB belirtileri, Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu (YİBÖ-KF) ile internet bağımlılığı, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu (ATBÖ-KF) ile akıllı telefon bağımlılığı ve Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) ile nikotin bağımlılığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) is a neurodevelopmental disorder characterized by inattention, hyperactivity, and impulsivity, often persisting into adulthood. Recent literature highlights ADHD as a significant risk factor for both substance use disorders and behavioral addictions. This study aims to examine the associations between ADHD symptoms and levels of internet, smartphone, and nicotine addiction in adults aged 18–45 presenting to primary care outpatient clinics. Materials and Methods: This cross-sectional and analytical study was conducted at the Family Medicine Clinics of Ankara Training and Research Hospital. Participants completed a sociodemographic data form and four standardized instruments: the Wender Utah Rating Scale (WURS) for ADHD symptoms, the Young Internet Addiction Test–Short Form (YIAT-SF) for internet addiction, the Smartphone Addiction Scale–Short Form (SAS-SF), and the Fagerström Test for Nicotine Dependence (FTND).