Dc mikroşebekelerde kararlılık
Stability in DC microgrids
- Tez No: 956460
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, DC mikro şebekelerde güç paylaşımı ve gerilim regülasyonunu iyileştirmek amacıyla dağıtılmış adaptif droop kontrol yöntemini ele almaktadır. Geleneksel sabit droop kontrol mekanizmaları, yük paylaşım doğruluğunu artırmak için yüksek droop katsayıları gerektirirken, bu durum gerilim dalgalanmalarına yol açmaktadır. Ayrıca, merkezi kontrol mekanizmaları yüksek haberleşme gereksinimi nedeniyle ölçeklenebilirlik açısından sınırlamalar taşımaktadır. Bu araştırmada, merkezi olmayan bir kontrol yaklaşımı benimsenerek, mikro şebeke içerisindeki dönüştürücüler arasında yalnızca komşu birimler üzerinden haberleşme sağlanmıştır. Önerilen adaptif droop kontrol yöntemi, her dönüştürücünün yük paylaşım oranını çevresel bilgilere dayanarak dinamik olarak ayarlamasını mümkün kılmaktadır. Çalışmada, yöntemin doğruluğunu ve etkinliğini test etmek amacıyla simülasyon analizler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, önerilen adaptif kontrol stratejisinin güç paylaşım doğruluğunu artırdığını, gerilim regülasyonunu iyileştirdiğini ve sistem ölçeklenebilirliği açısından önemli avantajlar sunduğunu göstermektedir. Bu çalışma, DC mikro şebekelerde daha verimli ve güvenilir bir enerji yönetim sisteminin geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the distributed adaptive droop control method to enhance power sharing and voltage regulation in DC microgrids. Traditional fixed droop control mechanisms require high droop coefficients to improve load-sharing accuracy, which can lead to voltage fluctuations. Additionally, centralized control mechanisms impose scalability limitations due to high communication requirements. In this research, a decentralized control approach is adopted, enabling communication between converters in the microgrid only through neighboring units. The proposed adaptive droop control method dynamically adjusts the power-sharing ratio of each converter based on environmental information. In the study, simulation analyzes were carried out to test the accuracy and effectiveness of the method. The results demonstrate that the proposed adaptive control strategy enhances power-sharing accuracy, improves voltage regulation, and provides significant advantages in terms of system scalability. This study aims to contribute to the development of a more efficient and reliable energy management system in DC microgrids.