Farklı hipotiroidik hasta gruplarında kardiyovasküler risk faktörü olarak yüksek sensitif crp (hs-crp) düzeyleri
- Tez No: 956461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA MÜŞERREF TÜRKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Tiroid fonksiyon bozukluklarının özellikle kardiyovasküler sistem başta olmak üzere tüm sistemleri olumsuz etkilediği bilinmektedir. Çalışmamızda, tiroid hormon replasman tedavisi (THR) alan hipotiroidi hastaları ile yeni tanı konmuş ve henüz tedaviye başlamamış hipotiroidi hastaları arasında hs-CRP düzeylerini ve bunların metabolik sendrom bileşenleri ile ilişkisini araştırdık. Yöntem: Bu kesitsel ve kontrollü çalışmaya, Dahiliye polikliniğine başvuran 124 subklinik ve belirgin hipotiroidi hastası ile bilinen hastalığı olmayan 53 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastalar üç gruba ayrıldı: Grup 1: THR alan ve tiroid testleri normal olanlar, Grup 2: THR alan fakat hedeflenen tiroid test sonuçlarına ulaşmamış olanlar, Grup 3: Yeni hipotiroidi tanısı almış olanlar. Tüm katılımcılarda kan basıncı, beden kitle indeksi (BKİ), bel çevresi, glukoz, sT4, sT3, TSH, lipid profili ve hs-CRP (nefelometrik yöntem, Beckman Coulter Image800 cihazı) ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: It is known that thyroid function disorders negatively affect all systems, especially the cardiovascular system. In our study, we investigated hs-CRP levels and their relation with metabolic syndrome components between hypothyroid patients who are taking thyroid hormone replacement therapy (THR) and those who are newly diagnosed and haven't started treatment yet. Methods: 124 subclinical and overt hypothyroid patients, 53 healthy controls without known disease, admitted to the Internal Medicine outpatient clinic were enrolled in this cross-sectional, controlled study. Patients were divided into 3 groups. Group 1: taking THR and having normal thyroid test results, Group 2: taking THR but not having targeted thyroid tests, Group 3: Newly diagnosed with hypothyroidism. Blood pressure, body mass index (BMI), waist circumference, glucose, sT4, sT3, TSH, lipid profile, and hs-CRP (nephelometric method, Beckman Coulter Image800 device) were measured.