Contribution of renewable energy systems to Turkish economy
Yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye ekonomisine katkısı
  1. Tez No: 956475
  2. Yazar: BERK UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Enerji sistemleri, ekonomik kalkınma süreçlerinde vazgeçilmez bir unsur olarak değerlendirilmektedir. Özellikle yenilenebilir enerji kaynakları, hem çevresel sürdürülebilirliğin sağlanmasında hem de ülkelerin enerji arz güvenliğinin güçlendirilmesinde stratejik bir rol üstlenmektedir. Bu bağlamda hazırlanan bu tez çalışmasında, yenilenebilir enerji sistemlerinin Türkiye ekonomisine olan etkisi, ekonomik büyüme ile enerji tüketimi arasındaki ilişkiler, enerji arz bağımlılığı ve kırsal kalkınma perspektifinde detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında; yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanım oranları, yatırım teşvik mekanizmaları, finansman modelleri ve teknolojik gelişmeler gibi çok boyutlu unsurlar ve veri temelli analizlerle bir arada değerlendirilmiştir. Ayrıca, güneş ve rüzgâr enerjisi gibi yerli ve sürdürülebilir kaynakların ekonomik verimliliği, ithalat bağımlılığına etkisi ve bölgesel kalkınmadaki işlevi irdelenmiştir. Bu çalışma ile Türkiye'nin yenilenebilir enerji politikalarının mevcut durumu ve gelecekte izlenmesi gereken stratejiler üzerine katkı sağlanması hedeflenmiştir. Elde edilen bulgular, yalnızca enerji sektörü bağlamında değil, aynı zamanda makroekonomik gelişmeler ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda da önemli bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy systems are considered as an indispensable element in economic development processes. Particularly, renewable energy sources play a strategic role in both ensuring environmental sustainability and strengthening the energy supply security of countries. In this context, the impact of renewable energy systems on the Turkish economy, the relationships between economic growth and energy consumption, energy supply dependency and rural development perspectives have been analyzed in detail in this thesis study. Within the scope of the study; multidimensional elements such as the usage rates of renewable energy sources, investment incentive mechanisms, financing models and technological developments have been evaluated together with data-based analyses. In addition, the economic efficiency of domestic and sustainable sources such as solar and wind energy, their impact on import dependency and their function in regional development have been examined. This study aims to contribute to the current status of Türkiye's renewable energy policies and the strategies to be followed in the future. The findings obtained provide an important perspective not only in the context of the energy sector but also in line with macroeconomic developments and sustainable development goals.