Trafik kaza maliyetlerinin modellenmesi
Modeling of traffic accident costs
- Tez No: 956479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kazalar, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Accidents, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, trafik kazalarının neden olduğu ekonomik kayıpları belirlemek üzere, Türkiye'de 2018-2024 yılları arasında meydana gelen trafik kazalarına ilişkin toplam maliyetler; doğrudan (direkt) maliyetler (tıbbi maliyetler, araç hasar maliyeti, sigorta maliyeti, yol ve çevre maliyeti, mahkeme maliyeti, idari maliyetler) ve dolaylı (endirekt) maliyetler (ölüm kaynaklı üretim kaybı, engellilik nedeniyle üretim kaybı, hafif ve ağır yaralanmalar nedeniyle üretim kaybı, insan maliyeti (yaşam kalitesi kaybı), geçici ve kalıcı iş göremezlik bakım maliyeti) olmak üzere 11 farklı maliyet kalemi kapsamında analiz edilerek hesaplanmıştır. Çalışmada, literatürde yer alan insan sermayesi, temel kural, değer transferi maliyet hesaplama yaklaşımlarından faydalanılmış olup, trafik kazası nedeniyle meydana gelen ekonomik kayıpların, 2018 yılı için Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYİH) %2,29'una, 2019 yılı için %2,15'ine, 2020 yılı için %1,85'ine, 2021 yılı için %2,20'sine, 2022 yılı için %2,14'üne, 2023 yılı için %2,24'üne ve 2024 yılı için ise %2,35'ine karşılık geldiği bulgulanmıştır. Çalışmada ayrıca, Visual Basic for Applications (VBA) programlama dili kullanılarak oluşturulan ve Microsoft Excel altyapısı üzerinde çalışan Trafik Kazası Maliyeti Hesaplama Modülü (TRAKAM) geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to determine the economic losses caused by traffic accidents, the total costs of traffic accidents that occurred in Turkey between 2018 and 2024 were analyzed and calculated within the scope of 11 different cost items, including direct costs (medical costs, vehicle damage cost, insurance cost, road and environmental cost, court cost, administrative costs) and indirect costs (production loss due to death, production loss due to disability, production loss due to light and heavy injuries, human cost (loss of quality of life), temporary and permanent incapacity care cost). This research used human capital, rule of thumb, and value transfer cost calculation approaches from the literature, and the economic losses due to traffic accidents were calculated to be 2.29% of GDP in 2018, 2.15% in 2019, 1.85% in 2020, 2.20% in 2021, 2.14% in 2022, 2.24% in 2023, and 2.35% in 2024. The study also generated the Traffic Accident Cost Calculation Module (TRAKAM), which was built with the Visual Basic for Applications (VBA) programming language and works on Microsoft Excel infrastructure.