Y ve Z kuşağının kişilik özelliklerine göre iş yaşamında tercih ettiği liderlik tipleri
Leadership types preferred by generations Y and Z in business life according to their personality traits
- Tez No: 956478
- Danışmanlar: PROF. DR. TARIK ÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüz iş dünyasında birkaç farklı nesil bir arada çalışmaktadır. Özellikle iş hayatında sayıları hızla artan Z kuşağı, bir önceki Y Kuşağı ile birlikte ekipler kurmakta ve birlikte projelere imza atmaktadırlar. Bu iki farklı kuşaktan oluşan işgücünün özellikleri de birbirinden farklıdır. Her iki kuşağa ait bireyler de potansiyellerini işlerine en yüksek verim ile aktarabilmeleri için birbirinden farklı liderlik tarzlarına ihtiyaç duymaktadırlar. Aynı kuşak içinde farklı kişilik özellikleri de tercih edilen liderlik tipini değiştirebilmektedir. Bu çalışmada, Y ve Z kuşağının kişilik özellikleri de dikkate alınarak tercih ettikleri liderlik modelleri incelenmiştir. Böylece iş dünyasının ihtiyacı olan önemli bir konu aydınlatılmıştır. Liderlik tipleri olarak hizmetkar liderlik, bilge liderlik, yeşil dönüştürücü liderlik, çevik liderlik, mütevazi liderlik ve Maverick liderlik üzerinden araştırma yürütülmüştür. Kuşakların liderlik tercihleri, kişilik özelliklerini de dikkate alınarak incelendiği için farklı kuşaklardan benzer kişilik özellikleri olanların tercih ettiği liderlik tipleri de gözlemlenmiştir. Tez çalışmasında ölçek olarak kişilik özellikleri, ankette 5 değişken ve 10 soru ile yer almıştır. Hizmetkar Liderlik 7 soru, Bilge Liderlik 6 soru, Çevik Liderlik 17 Soru, Yeşil Dönüştürücü Liderlik 6 soru, Mütevazi Liderlik 9 soru ve Maverick Liderlik 16 soru olarak yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In today's business world, several different generations work together. In particular, Generation Z, whose numbers are increasing rapidly in business life, form teams with the previous Generation Y and carry out projects together. The characteristics of the workforce consisting of these two different generations are also different from each other. Individuals belonging to both generations need different leadership styles in order to transfer their potential to their work with the highest efficiency. Different personality traits within the same generation may also change the preferred leadership style. In this study, the preferred leadership models of Generation Y and Generation Z were analyzed by taking their personality traits into consideration. Thus, an important issue that the business world needs has been enlightened. The research was conducted on servant leadership, wise leadership, green transformative leadership, agile leadership and humble leadership as leadership types. Since the leadership preferences of generations were examined by taking into account their personality traits, the leadership types preferred by those with similar personality traits from different generations were also observed. In the thesis study, personality traits were included in the questionnaire with 5 variables and 10 questions. Servant Leadership 7 questions, Wise Leadership 6 questions, Agile Leadership 17 questions, Green Transformative Leadership 6 questions, Humble Leadership 9 questions and Maverick Leadership 16 questions.