Üretken yapay zekâ uygulamalarının hakikatin önemsizleşmesi sürecindeki rolü: Bir alan araştırması
The role of generative artificial intelligence in the post-truth era: A field study
  1. Tez No: 956503
  2. Yazar: MEHMET KÜÇÜKTONGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Dijital çağın etkisiyle birlikte yapay zekâ teknolojilerinin gelişmesi, içerik üretim süreçlerinde köklü bir dönüşüme yol açmıştır. Metin, görsel ve ses gibi çoklu medya unsurlarının insan üretimiyle ayırt edilemeyecek düzeyde oluşturulmasına imkân tanımıştır. Bu durum, bireylerin gerçeklik, doğruluk ve güvenilirlik algılarını derinden etkileyerek bilgi kirliliğini ve görsel manipülasyonu artırmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, üretken yapay zekâ uygulamalarıyla oluşturulan içeriklerin bireylerin gerçeklik algısı üzerindeki etkisini ortaya koymak ve bu içeriklerin post-truth çağındaki rolünü değerlendirmektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmış olup üniversite öğrencilerinden oluşan bir örneklem grubuna ulaşılarak yapay zekâ ile üretilmiş içeriklere yönelik algıları ölçülmüştür. Elde edilen bulgular, üretken yapay zekâ ile oluşturulan görsel, metin ve ses içeriklerinin gerçeğe yüksek oranda benzemesi nedeniyle bireylerin sahte ile gerçeği ayırt etmekte zorlandığını ve bu durumun hakikatin önemsizleşmesine neden olduğunu göstermektedir. Çalışma, yapay zekâ destekli içeriklerin medya ve toplumsal iletişim üzerindeki dönüştürücü etkisini vurgularken, bilinçli teknoloji kullanımı ve medya okuryazarlığına yönelik çözüm önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the impact of the digital age, the advancement of artificial intelligence technologies has led to a fundamental transformation in content production processes, enabling the creation of multimodal media elements—such as text, images, and audio—that are nearly indistinguishable from those produced by humans. This development deeply affects individuals' perceptions of reality, truth, and credibility, thereby increasing information pollution and visual manipulation. In this context, the aim of this study is to reveal the effects of content generated by generative artificial intelligence applications on individuals' perception of reality and to evaluate the role of such content in the post-truth era. The study employs a quantitative research method, specifically a survey technique, and gathers data from a sample group of university students at to measure their perceptions regarding AI-generated content. The findings indicate that due to the high degree of realism in AI-generated visual, textual, and audio content, individuals have difficulty distinguishing between fake and real content, which in turn contributes to the devaluation of truth. This study highlights the transformative impact of AI-generated content on media and social communication, while also offering solution-oriented suggestions related to conscious technology use and media literacy.