İletişim fakültesi öğrencilerinin haber okuryazarlığı düzeyleri ile seçici maruz kalma durumları arasındaki ilişki
The relationship between the news literacy levels and selective exposure situations among the students of faculty of communication
- Tez No: 956502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET KEMAL KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin haber okuryazarlığı düzeyleri ile seçici maruz kalma durumları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Haber okuryazarlığı, bireylerin medya içeriklerini eleştirel olarak değerlendirme, doğruluk ve güvenilirlik açısından sorgulama ve manipülasyonları fark etme yeteneğidir. Aynı zamanda bireylerin medya mesajlarının ardındaki amaç ve niyetleri analiz edebilme yeteneğini içerir ve doğru bilgiye erişimi artırırken yanlış bilgilendirmeyi ve dezenformasyonu önlemede kritik bir rol oynar. Seçici maruz kalma ise bireylerin belirli haber kaynaklarına ve türlerine yönelik tercihlerini ifade eder. Bu durum, bireylerin kendi inanç, değer ve dünya görüşlerine uygun içeriklere yönelme eğiliminde olmalarını ve farklı bakış açılarını göz ardı etme riskini kapsar. Aynı zamanda seçici maruz kalma, bireylerin mevcut önyargılarını pekiştirme eğiliminde olmalarına da yol açabilir. Araştırma, ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne kayıtlı 2218 öğrenciden gönüllü olarak çalışmaya katılan 566 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler, Google Forms üzerinden oluşturulan anketler aracılığıyla toplanmış ve SPSS 25 yazılımı aracılığıyla korelasyon analizi, t-testi ve f-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, haber okuryazarlığı ile seçici maruz kalma arasında negatif yönlü ve güçlü bir ilişki olduğunu göstermekte olup, öğrencilerin haber okuryazarlık düzeyleri arttıkça seçici maruz kalma eğilimlerinin azaldığını ortaya koymaktadır. Öğrencilerin haber okuryazarlık düzeylerinin bölümlere göre farklılık gösterdiği, yeni medya ve iletişim ile gazetecilik bölümlerinde okuyan öğrencilerin daha yüksek düzeye sahip olduğu belirlenmiştir. Öte yandan, seçici maruz kalma düzeylerinin öğrencilerin haber okuma sıklığı ve internet kullanım amacı gibi faktörlere göre değiştiği, sosyal medya ve eğlence amaçlı internet kullananların daha yüksek seçici maruz kalma eğilimleri gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between the news literacy levels of students in the Faculty of Communication at Uşak University and their selective exposure situations. News literacy refers to individuals' ability to critically evaluate media content, question its accuracy and reliability, and recognize manipulations. It also includes the ability to analyze the intentions and purposes behind media messages, playing a critical role in increasing access to accurate information while preventing misinformation and disinformation. Selective exposure, on the other hand, represents individuals' preferences for specific news sources and types. This phenomenon encompasses the tendency of individuals to gravitate toward content that aligns with their beliefs, values, and worldview, thereby risking the neglect of alternative perspectives. Furthermore, selective exposure may lead individuals to reinforce their existing biases. The research was conducted using a relational survey model. The study group consisted of 566 students who voluntarily participated in the study out of the 2,218 students enrolled in the Faculty of Communication at Uşak University. Data were collected through surveys created on Google Forms and analyzed using SPSS 25 software with correlation analysis, t-tests, and F-tests. The findings demonstrate a negative and strong relationship between news literacy and selective exposure, indicating that as students' news literacy levels increase, their tendencies toward selective exposure decrease. It was found that students' news literacy levels vary by department, with students in New Media and Communication, as well as Journalism departments, exhibiting higher levels. Additionally, selective exposure situations were observed to differ based on factors such as the frequency of reading news and the purpose of internet use, with those using social media and the internet for entertainment purposes showing higher selective exposure situations.