Savaş sanatları ve dövüş sporları sporcularının sportmenlik, saldırganlık ve öfke düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between sportsmanship, aggressiveness, and anger in people who practice martial arts and combat sports
  1. Tez No: 956504
  2. Yazar: ZEKİ KIRNAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN KIZILDAĞ KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı savaş sanatları ve dövüş sporları ile uğraşan sporcularda sportmenlik, saldırganlık ve öfke düzeyleri arasındaki ilişkiyi test etmektir. Bu amaçla araştırmaya İstanbul ilinden en az bir yıldır aktif spor yapan 252 sporcu katılmıştır. Araştırmada Çok boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği ve Saldırganlık ve Öfke Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere betimsel istatistikler, normallik testi, t testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon Analizi testleri uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda erkek sporcuların kadın sporculara göre saldırganlık ve sporda sorumluluklara bağlılık alt boyutlarından anlamlı olarak daha yüksek puanlar aldıkları bulunmuştur. Eğitim durumuna göre yapılan analizler sonucunda saldırganlık alt boyutunda lise mezunlarının saldırganlık puanlarının lisansüstü mezunlarının ortalama puanlarından anlamlı olarak daha yüksek olduğu görülmüştür. Sosyal normlara uyum, kurallara ve yönetime saygı ve rakibe saygı alt boyutunda ise eğitim seviyesi arttıkça ortalama puanlarda anlamlı olarak artış olduğu bulunmuştur. Spor branşı değişkenine göre saldırganlık ve öfke puanlarında dövüş sporcularının, sosyal normlara uyum ve rakibe saygı alt boyutlarında ise savaş sanatları sporcularının ortalama puanlarının anlamlı olarak daha yüksek olduğu görülmektedir. Yapılan Pearson Korelasyon Analizi Sonuçlarına göre öfke ve saldırganlık puanları ile sosyal normlara uyum, kurallar ve yönetime saygı ve rakibe saygı arasında negatif yönde anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak; öfke saldırganlık arttıkça sosyal normlara uyum, kurallar ve yönetime saygı ve rakibe saygının azaldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between aggression, anger, and sportsmanship in athletes practicing martial arts and combat sports. For this purpose, 252 athletes from Istanbul who had been actively practicing sports for at least one year participated in the study. The study utilized the Multidimensional Sportspersonship Orientation Scale and the Aggression and Anger Scale.“The data from the study were analyzed using descriptive statistics, normality tests, t-test, ANOVA, and Pearson Correlation Analysis. As a result of the analyses, it was found that male athletes scored significantly higher than female athletes in the subscales of ”Aggressiveness“ and ”Respect for one's full commitment to sport participation“. As a result of the analyses based on education level, it was found that high school graduates scored significantly higher than postgraduate graduates on the ”aggression“ subscale. In ”Respect for social conventions“, ”Respect for the rules and the officials“ and ”Respect and concern for the opponent“ subscales, as education level rose, medium points rose in a meaningful manner. According to the sport branch variable, combat sports athletes scored higher than martial arts athletes in ”Aggressiveness“ and ”Anger“, while martial arts athletes scored higher in ”Respect for social conventions“ and ”Respect and concern for the opponent“. According to the results of Pearson Correlation Analysis, there is a negative and meaningful relationship between ”Anger“ and ”Aggressiveness“ and in ”Respect for social conventions“, ”Respect for the rules and the officials“ and ”Respect and concern for the opponent“ subscales. In conclusion, it can be said that as ”anger“ and ”aggressiveness“ increase, ”Respect for social conventions“, ”Respect for the rules and the officials“ and ”Respect and concern for the opponent" decrease.