Cistus laurifolius L. (karağan) bitki ekstraktının kolon kanseri hücre hattında (HCT116) anti kanser etkilerinin incelenmesi
Investigation of the anticancer effects of Cistus laurifolius L. (karağan) plant extracts on colon cancer cell line (HCT116)
  1. Tez No: 956510
  2. Yazar: MERAL YILMAZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Genetik, Biology, Bioengineering, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kolon kanseri, dünya çapında kadın ve erkeklerde sık görülen ve yüksek ölüm oranına sahip üçüncü kanser türüdür. Kanser tedavisinde geleneksel ve modern tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Kemoterapi ve radyoterapi gibi geleneksel tedavi yöntemlerinin yanı sıra bitkisel bileşikler ve doğal ürünlerin kanser tedavisindeki kullanımı üzerine araştırmalar günümüzde giderek artmaktadır. HCT116, yüksek invazyon kapasitesi ve kemoterapiye direnç geliştirebilme özelliğiyle bilinen ve bu nedenle yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi için yaygın olarak kullanılan bir kolon kanseri hücre hattıdır. Bu tez çalışmasında Cistus laurifolius L. (karağan) bitkisi ekstraktının kolon kanserine yönelik anti-kanser etkilerini araştırmak için bir kolon kanseri modeli olarak HCT116 insan kolon kanseri hücre hattı kullanılmıştır. Cistus laurifolius L. (karağan) bitkisi doğadan toplanarak doğal yöntemlerle kurutuldu. Karağan bitkisinin ekstraktı çıkarılarak farklı konsantrasyondaki HCT116 kolon kanseri ve kanserli olmayan HUVEC hücre hatlarına 48 saat boyunca uygulandı. Hücre canlılığını belirlemek için Eco Tech Cell Viability (CVDK-8) kiti kullanıldı. Elde edilen absorbans değerleri, kontrol gruplarına göre normalize edilerek yüzde hücre sağ kalım değerleri belirlendi. Yapılan hücre canlılığı testi verilerine göre C. laurifolius bitki ekstraktının HUVEC hücrelerinin 100 µg/mL'de %16'sını, 200 µg/mL'de %48'ini 400 µg/mL ve 800 µg/mL'de ise %95'ini öldürdüğü görüldü. Bu veriler ışığında C. laurifolius bitki ekstraktı konsantrasyon arttıkça sitotoksik etkisinin arttığı görüldü. Ayrıca kullanılan bitki ekstratının 25 µg/mL ve 50 µg/mL konsantrasyonların da ise hücre canlılığının sırasıyla %6 ve %12 oranında arttığı görüldü. Bütün bu veriler ışığında C. laurifolius bitki ekstraktının düşük konsantrasyonlarda HUVEC kanserli olmayan hücrelere karşı herhangi bir toksik etkisinin olmadığı anlaşıldı. Diğer taraftan C. laurifolius bitki ekstraktı 48 saat süreyle HCT116 kolon kanseri hücrelerine uygulandı. Yapılan hücre canlılığı testi verilerine göre bitki ekstraktının HCT116 hücrelerine karşı anti-kanser etki gösterdiği gözlemlendi. En yüksek konsantrasyonlarında (200, 400 ve 800) µg/mL'de HCT116 hücrelerinin yaklaşık olarak %95'inin öldüğü görüldü. Diğer konsantrasyonlarda ise (25-100) µg/mL 'de hücrelerin yaklaşık %10'unun öldüğü görüldü. Elde edilen verilere göre C. laurifolius bitki ekstraktı uygulamasında konsantrasyon arttıkça anti-kanser etkinliği artmaktadır. Araştırmadaki ön görümüz C. laurifolius bitki ekstraktının yeterli deneysel çalışmalar yapıldıktan sonra gelecekte kolon kanseri tedavisinde umut vaat edici doğal bir ajan olarak kullanılabileceği yönünde olumlu sonuçlar vermiştir. C. laurifolius bitkisinin barındırdığı alt metabolitler (bileşikler, proteinler vs.) belirlenerek bunların yeni alt türevleri sentezlenerek kanser tedavisi için farklı bir çalışma alanı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Colon cancer is the third most common type of cancer with a high mortality rate among both men and women worldwide. Traditional and modern treatment methods are used in cancer treatment. In addition to traditional treatment methods such as chemotherapy and radiotherapy, research on the use of herbal compounds and natural products in cancer treatment is increasingly growing today. HCT116 is a colorectal cancer cell line known for its high invasion capacity and ability to develop resistance to chemotherapy, and thus is widely used for the development of new treatment methods. In this thesis study, the extract of Cistus laurifolius L. (karağan) plant was used as a colon cancer model to investigate its anti-cancer effects against colon cancer. The Cistus laurifolius L. (karağan) plant was collected from nature and dried using natural methods. The extract of the karağan plant was applied to HCT116 colon cancer and non-cancerous HUVEC cell lines at different concentrations for 48 hours. The Eco Tech Cell Viability (CVDK-8) kit was used to determine cell viability. The obtained absorbance values were normalized relative to the control groups, and the percentage of cell survival values were determined. According to the data from the cell viability tests conducted, it was observed that the C. laurifolius plant extract killed 16% of HUVEC cells at 100 µg/mL, 48% at 200 µg/mL, and 95% at 400 µg/mL and 800 µg/mL. In light of these data, it was found that the cytotoxic effect of the C. laurifolius plant extract increased with increasing concentration. Furthermore, at the concentrations of 25 µg/mL and 50 µg/mL of the plant extract used, the cell viability increased by 6% and 12%, respectively. Based on all this data, it was understood that the C. laurifolius plant extract has no toxic effect on non-cancerous HUVEC cells at low concentrations. On the other hand, C. laurifolius plant extract was applied to HCT116 colon cancer cells for 48 hours. According to the data from the cell viability test, it was observed that the plant extract exhibited anticancer effects against HCT116 cells. At the highest concentrations (200, 400, and 800) µg/mL, it was found that approximately 95% of HCT116 cells were killed. At other concentrations (25-100) µg/mL, about 10% of the cells were killed. According to the obtained data, as the concentration of C. laurifolius plant extract increases, the anticancer efficacy also increases. Our prediction in the research is that after sufficient experimental studies, the C. laurifolius plant extract may yield positive results in the future as a promising natural agent in the treatment of colon cancer. By identifying the metabolites (compounds, proteins, etc.) contained in the C. laurifolius plant and synthesizing new derivatives from them, a different area of study for cancer treatment can be provided.