Düzenli spor yapan yetişkin bireylerin sürdürülebilir tüketim davranışlarının incelenmesi: Bir karma yöntem çalışması
Examination of sustainable consumption behaviors of adult individuals who do sports regularly: A mixed method study
  1. Tez No: 956511
  2. Yazar: ÖZKAN KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK YEŞİM ALBAYRAK KURUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, düzenli spor yapan yetişkin bireylerin sürdürülebilir tüketim davranışlarının ne düzeyde olduğu, bu bireylerin sürdürülebilir tüketim davranışlarının bazı sosyo-demografik parametrelere bağlı olarak nasıl etkilendiği ve bu bireylerin tercih ettiği spor merkezine (kamu ve özel) göre farklılık gösterip göstermediğinin karma araştırma yöntemlerinden biri olan“açımlayıcı sıralı karma yöntem”ile incelenmesidir. Araştırma kapsamında yaşları 18-59 arasında değişen 163'ü kadın 164'ü erkek olmak üzere toplam 327 düzenli spor yapan bireye, Google Forms aracılığı ile Doğan, Bulut ve Çımrın (2015) tarafından geliştirilen 5'li Likert tipindeki Sürdürülebilir Tüketim Davranışları Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu online olarak uygulanmış ve elde edilen veriler, nitel veriler ile desteklenmiştir. Nitel veriler araştırmaya katılan 327 katılımcı arasından gönüllülük esasına bağlı olarak seçilen 4'ü erkek 4'ü kadın olmak üzere 8 katılımcıya araştırmanın amacı ve kapsamı anlatılıp gönüllü onam formu imzalatıldıktan sonra yüz yüze gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the level of sustainable consumption behaviors of adult individuals who regularly do sports, how the sustainable consumption behaviors of these individuals are affected depending on some socio-demographic parameters, and whether these individuals differ according to the preferred sports center (public and private) with the“exploratory sequential mixed method”, one of the mixed research methods. Within the scope of the research, a total of 327 individuals, 163 female and 164 male, aged between 18-59, who do regular sports, were surveyed using the 5-point Likert-type Sustainable Consumption Behavior Scale developed by Doğan, Bulut, and Çımrın (2015), via Google Forms, and the data obtained were supported by qualitative data. Qualitative data were obtained from face-to-face interviews with 8 participants, 4 male and 4 female, who were voluntarily selected among the 327 participants who participated in the study, after explaining the purpose and scope of the study and signing the voluntary consent form.